Avatar uživatele
Pokročilý

Může se člověk vzdát svéprávnosti?

A stát se z něj nesvéprávný? Myslím tím, že když už má občanku a vzá se jí, tak aby se o něj staral někdo jiný a zodpovídal za něj. Jde to vůbec? Předem děkuji za odpovědi. :-)

Odpovědi:

Avatar uživatele

Je jasné, že každý člověk má právo rozhodovat sám o sobě, v některých případech však svým jednáním poškozuje sebe i druhé. V takové situaci může soud rozhodnout o tom, že dotyčného jedince omezí v určité oblasti ve způsobilosti k právním úkonům nebo v těžších případech ho této způsobilosti zbaví. Důvodů pro toto soudní rozhodnutí může být několik. Většinou je jedinec omezen ve svých právech z důvodu psychického onemocnění, které mu brání v rozhodování a jedná, nebo mentálnímu postižení nebo závislosti na droze, která ovlivnila jednání a chování člověka. Nejčastějším psychickým onemocnění je schizofrenie a demence.
Pokud je jedinec takto soudně omezen, je mu ustanoven opatrovník, který má hájit jeho práva a zájmy. V ideálním případě se opatrovníkem stává někdo z rodiny, v některých případech však rodina odmítá tuto funkci a opatrovnictví přechází na obec, která k tomuto úkolu ustanovuje opatrovníka z řad svých zaměstnanců.
Opatrovnictví nesvéprávného jedince musí být vždy založeno na respektování klientovi autonomie a důstojnosti. Cílem péče o člověka by mělo být snaha přispět k tomu, aby nesvéprávný jedinec byl co nejvíce soběstačný. „ Eticko-principiální základ pro dosažení tohoto
cíle je myšlenky, že všichni lidé jsou si rovni v lidské důstojnosti.“ (Henriksen, Vetlesen, 2000).
Soudní řízení o zbavení nebo omezení ve způsobilosti k právním úkonům se děje na základě občanského soudního řádu § 186 až 193. Návrh může podat fyzická i právnická osoba. Soud vždy během řízení požaduje odborné lékařské vyšetření o zdravotním stavu vyšetřovaného. Na základě zjištěných skutečností pak soud rozhoduje o návrhu žadatele. Nesvéprávnému jedinci, může být způsobilost kdykoliv soudem vrácena. Děje se tak v případě, pokud se ukáže, že pominuly důvody pro které být dotyčný jedinec znesvéprávněn.
Opatrovníkem může být rodinný příslušník nesvéprávného a pokud odmítne, obecní úřad, kde má nesvéprávný hlášeno trvalé bydliště.

 

Diskuze k otázce

 

U otázky nebylo diskutováno.

 

Zajímavé otázky v kategorii Právo a zákony

Přihlásit se

Položte otázku, odpovězte, zapojte se, …

začněte zde

Reklama

Kvalitní odpovědi v: Právo a zákony

Zlatý Drap 1815
Zlatý standa 1247
Stříbrný ivzez 669
Zlatý mosoj 658
Zlatý gecco 480
Zlatý led 454
Zlatý zzzzz 450
Zlatý Michal Kole 436
Zlatý marci1 391
Zlatý arygnoc 385

Zobrazit celkový žebříček

Facebook

 

Váš požadavek se vyřizuje, počkejte prosím.