Může sám prokurista vzdát své prokury? Nebo je k tomu zapotřebí souhlasu jendatele společnosti?

Prokura

Nejlepší odpověď
standa

Souhlasu jednatele společnosti je zapotřebí až pro zápis zmiňované změny na pozici prokury do obchodního rejstříku.

Nechť prokurista svoji vůli ´vzdát´ své funkce učiní praktickým úkonem, a to že od určitého data už nebude podnikatele zastupovat a podnikateli tuto skutečnost písemně oznámí.

Skutečnost, že podnikatel tuto vůli prokuristy vzdát se své funkce, nenechá z různých důvodů zapsat do OR, není z pohledu neaktivního prokuristy vůbec podstatná.

(více o prokuře viz § 14 obchodního zákoníku)

Zdroj: http://busines­s.center.cz/bu­siness/pravo/za­kony/obchzak/cas­t1.aspx#par27