Avatar uživatele
Registrovaný

Může příspěvková organizace sepsat smlouvu s umělcem, který nemá DIČ?

Prosím o odůvodnění (odkaz na zákon, článek...) Děkuji

Uzamčená otázka – ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce.

Nejlepší odpověď

Avatar uživatele

Na obdobné téma je tu spousta odpovědí - viz 17 stránek odkazů ve zdroji:

Už přes 3 roky tady Jambalaya důrazně apeluje, aby laici v odborné rubrice Právo a zákony, neradili kraviny.
Jak vidno, nejen, že je vše při starém, ale diletantské a poškozující rady ilustrují jen další úpadek k horšímu!!
vhttp://www.odpovedi.cz/…
Jak vidno, nejen, že je vše při starém, ale diletantské a poškozující rady ilustrují jen další úpadek k horšímu!!

1) Každá příspěvková organizace přece má svou účetní, která by takové základní informace měla znát - samotná otázka je chybně formulována, neboť DIČ nepodmiňuje smlouvu a jakákoliv potřebná data je kompetentní poskytnout dotyčný dodavatel (pracovník, firma apod.).
2) I umělec má tentýž statut, jako každý občan, tedy postačuje klasická DPP apod.
Toto řeší ZP, část III, §§ 74-77.
ZP 262/2006 Sb. http://business.center.cz/…
http://business.center.cz/…

3) DIČ neznamená jen plátce DPH, ale má jej u FU přiděleno od r. 2004 naprosto každý držitel ŽL, jako jakýkoliv plátce daní a slouží pro komunikaci s tímto daňovým správcem. Pro neznalé - viz trochu osvěty:
http://cs.wikipedia.org/…

Pouhý výčet zákonů na poradně příliš nepomůže, tím spíše, že ten klíčový (ZP) chybí.
Nicméně pro dešifrování připojuji názvy včetně odkazů na platná znění, byť tu byly již nesčetněkrát uváděny:

40/1964 Sb.= Občanský zákoník, http://www.zakonyprolidi.cz/…
513/1991 Sb.= Obchodní zákoník http://www.zakonyprolidi.cz/…
235/2004 Sb.= Zákon o dani z přidané hodnoty http://www.zakonyprolidi.cz/…
455/1991 Sb.= Živnostenský zákon http://www.zakonyprolidi.cz/…
121/2000 Sb.= Autorský zákon http://www.zakonyprolidi.cz/…
Doplňuji:
http://cs.wikipedia.org/…
http://www.odpovedi.cz/…
http://www.uoou.cz/…
http://www.odpovedi.cz/…
http://www.odpovedi.cz/…

Zdroj: http://www.odpovedi.cz/search? q=dpp

 

Další odpovědi:

Avatar uživatele
Bronzový

ano, může

40/1964 Sb., 513/1991 Sb., 235/2004 Sb.


Doplňuji:
pak snad ještě toto zákon č. 121/2000 Sb. a toto 455/1991 Sb.


Avatar uživatele
Bronzový

Neexistuje zákon který by to zakazoval. Obecně DIČ je ztotožňován s plátcovstvím DPH. Příspěvková organizace není plátcem DPH a proto není důvod uzavírat smlouvy s plátcem DPH.


Avatar uživatele
Zlatý

Umelec vystupuje ako Fyzická osoba, v tom prípade za jeho DIČ sa považuje jeho Rodné číslo
Doplňuji:
Organizácia uzatvára s umelcom "Zmluvu o dielo", prípadne "Dohodu o vykonaní práce"
Nie každý umelec je herec... umelec je človek umelecky tvoriaci, tento pojem zahŕňa množstvo rôznych profesií. Nie každý je OSVČ. Veľakrát to bývajú aj amatéri - ľudia pracujúci v "obyčajnej" profesii a umelecky tvoriaci vo svojom voľnom čase.
zdroj: prax


Avatar uživatele
Bronzový

To Dr.Axl
Děkuji za vzpomínku, již sem nechodím :-)
Kdysi zde existovaly i palce dolů, považuji za velkou škodu jejich zrušení, myslím, že je zdejší "odpovědi" potřebují jak prase drbání


A nyní k otázce: Kdokoli může uzavřít smlouvu s kýmkoli o čemkoli :-)

 

Diskuze k otázce

Avatar uživatele
Registrovaný

jiřinasmutná

Děkuji za odpověď. Ve zmíněných zákonech se nevyznám. Můžu poprosit o konkrétmí odstavec?

Avatar uživatele
Bronzový

autacek

konkrétně se DIČ týká plátců daně z přidané hodnoty, to nemá s uměleckou činností explicitně nic společného, těžko tedy předvídat kam se svým dotazem směřujete. Co se týká toho ostatního, tak žádný zákon nezakazuje (principiálně) uzavřít mezi dvěma právními subjekty jakoukoli smlouvu (pochopitelně v mezích zákona).

Avatar uživatele

anonym

DIČ se netýká jen plátců DPH, ale všech daňových plátců (tedy jak firem, tak OSVČ - držitelů ŽL).
P.S. Body jsem dal za snahu a dílčí odpovědi, nikoliv za správnost a právní čistotu.

Avatar uživatele
Registrovaný

jiřinasmutná

Děkuji za odpověď. DIČ má tedy každý, kdo má ŽL. Umělci živnostenský list mít nemusí, ale bývají OSVČ. V tom případě má také DIČ?

Avatar uživatele
Bronzový

autacek

Pan Axl Vás zbytečně mate, skutečnost že v databázi FÚ má poplatník přiděleno své DIČ je v tomto případě zcela nepodstatné, protože toto používá neplátce výhradně pouze pro komunikaci se správcem daně. Na obchodních listinách, fakturách či smlouvách toto číslo v případě neplátce nemá co dělat, dokonce by tak mohl protistranu uvést v omyl.

Z Vašeho dotazu je mimoto zcela zjevné, že absolutně nevíte "odkud fouká" a bylo by dobré se o alespoň základních právních principech informovat u někoho zasvěcenějšího, ať je to již právník, tak třeba i účetní.

 

Zajímavé otázky v kategorii Právo a zákony

Přihlásit se

Položte otázku, odpovězte, zapojte se, …

začněte zde

Reklama

Kvalitní odpovědi v: Právo a zákony

Zlatý Drap 1819
Zlatý standa 1247
Stříbrný ivzez 671
Zlatý mosoj 658
Zlatý gecco 480
Zlatý led 457
Zlatý zzzzz 450
Zlatý Michal Kole 436
Zlatý marci1 392
Zlatý arygnoc 385

Zobrazit celkový žebříček

Facebook

 

Váš požadavek se vyřizuje, počkejte prosím.