Může pracovník sběrny surovin zneužít osobní údaje z občanky?

Napadlo mě, že zákon nebo vyhláška, podle kterých se musí člověk vezoucí železo do sběrny prokázat občankou, tohoto člověka značně znevýhodňuje. Nejen, že je to presumpce viny, ale pracovník sběrny může následně se získanými daty manipulovat, brát si na ně půjčky nebo data prodá. Jsem moc paranoidní? Uklízel jsem dvůr a vezl jsem dnes železo do sběru. Snad můj zisk 440,– Kč nebude přebit větší ztrátou… jediné, co si pán z občanky neopsal, je moje rodné číslo, jinak má č. OP, jméno, příjmení, adresu a datum narození.

Nejlepší odpověď
anonym

Za rok a půl registrace tu byla řada odpovědí, viz ve zdroji:
Pokud ti to dosud nestačilo, tak malé opáčko:

  1. Tvoje data jsou údaje citlivé, chráněný údaj je pouze r.č.
  2. OP se dokládá proti zlodějům, když jsi to neukradl, nemáš se čeho obávat.
  3. V každém bazaru se také musí každý prokázat a všichni to respektují.
  4. Sběrna je vázána zákonem, tvá data by vydala jen PČR.

Abys přestal tápat, níže máš plné znění Zákona, třeba ti to otevře oči před dalšími nekvalifikovanými dohady:
http://portal­.gov.cz/app/za­kony/zakonPar­.jsp?idBiblio=49228&nr=1­01~2F2000&rpp=15#lo­cal-content

Zdroj: http://www.od­povedi.cz/sear­ch?q=ochrana%20o­sobn%C3%ADch%20%C3%BA­daj%C5%AF

Další odpovědi
anonym

Horší by to bylo naopak, kdyby pán znal třeba „jen“ rodné číslo a jméno s příjmením. Rodné číslo je ten údaj, který si má člověk chránit.

anonym

V dnešní době se dá zneužít všechno, je to risk.

honza19hk

nesmí,ale dneska bych se ničemu nedivil.