Mucillinka

Může policie zabavit vozidlo s platnou technicku?

Slyšela jsem, že známe zabavila policie při běžné kontrole na silnici auto, s tím, že nechápou, že to auto má technickou a že je nemožný, že to auto ještě jezdí, když je v takovém stavu..Mohou si to dovolit?
Doplňuji:
Řidička se sama divila,jak je to možné, že má platnou technickou..Paní z toho byla tak vedle, protože nepocházela z toho města a měla s sebou malého syna, že se rozbrečela a policie se slitovala a paní z autem propustila..No je to celý na pováženou, ale známe věřím :D

Odpovědi
P.T.

Pokud má technickou, tak ne. Jde o to, jestli při jízdě auto nemělo jinou, vážnou závadu, která svou technickou povahou znemožňovala jeho řízení nebo jestli neohrožovala ostatní účastníky provozu, případně jestli závada byla tak velká, že stav vozidla nasvědčoval tomu, že BY MOHL ostatní účastníky provozu ohrozit.

anonym

I kdyby auto přijelo zrovna s technické a policie zjistí,že auto neodpovídá stavu,může pouze zajistit malý technický průkaz.Zabavit auto může tehdy,pokud bylo kradené,nebo zúčasnilo trestné činnosti.....

cukrar

Muclinko, asi Vás zklamu, ale tak to asi není, domnívám se, že známá nemluvila pravdu. To by muselo mít závažné závady dle předpisu 341......
zákon 361/2000, § 118, odst. 2 písmeno b.
ozidlo je technicky nezpůsobilé k provozu na pozemních komunikacích tak závažným způsobem, že bezprostředně ohrožuje ostatní účastníky provozu na pozemních komunikacích

Jakou mělo konkrétně závadu… jak reagovala řidička?
Nemůžou zabavit vozidlo, ale zadržet. Třeba má auto platnou technickou, bude mít ojeté pneu, prasklé sklo více jak 2 cm v zorném poli…,
nebo, řidič dáva najevo, že se bude vyhýbat postihu…atd.
Jen právní předpis stanoví co a jak…

roxy52

A nebyli to jen nějaký zloději převlečený za policajti??