BEAES

Může odejít z firmy?

Kamarádka pracuje ve firmě, která nevyplácí výplatu včas, má ji mít na účtu 15. a má ji tam až 27., může odejít z firmy ze dne na den, když by sehnala lepší práci, nebo by to bylo porušení zákona?

Nejlepší odpověď
tanecnik

V případě jaký uvádíte určitě nemůže odejít z firmy ze dne na den z vlastní vůle, protože není naplněn důvod uvedený v § 56 písm. b) z.č.262/2006 Sb., zákoníku práce(ZP), a to že okamžitě zrušit pracovní poměr může zaměstnanec pouze jestliže: mu zaměstnavatel nevyplatil mzdu nebo plat nebo náhradu mzdy nebo platu anebo jakoukoli jejich část do 15 dnů po uplynutí termínu splatnosti. Což vyplatil. Může se ale dohodnout a skončit jakýkoli den po dohodě se zaměstnavatelem podle § 49 ZP (je to otázka co dělá, zajištění náhrady, vyčerpání dovolené apod.), nebo může dát výpověď podle § 50 odst. 3 ZP bez udání důvodu nebo i s udáním výše uvedeného důvodu s výpovědní dobou 2 měsíce, která začíná běžet vždy od 1. dne následujícího kal.měsíce po podání výpovědi.
V opačném případě by se dopustila neomluvené absence a podle její délky a podle druhu práce apod. by se to dalo posuzovat jako hrubé porušení pracovní kázně, mohla by dostat výpověď s 2 měs. výpovědní dobou, nebo i okamžité zrušení pracovního poměru ze strany zaměstnavatele. Toto nedoporučuji v návaznosti na možný špatný posudek, vystavení zápočtového listu, na pobírání dávek od ÚP a shánění dalšího zaměstnání. Asi tak.

Další odpovědi
van.ecke

Stručně, jestliže vám firma opakovaně či vůbec nevyplácí mzdu, je to jistě jedna z částí pracovní smlouvy. Můžete tedy odejít kdykoli, třeba na hodinu a žádnou výpovědní lhůtu nemusíte řešit protože tím že neberete mzdu včas nebo vůbec porušuje prac. sml. zaměstnavatel a né vy.

anonym

Pokud ma novou praci jistou,myslim to neni problem ze dne na den.ALE,v nynejsi praci by si mela dat do poradku-co se tyce dovolene,aspon proplatit ci vybrat a pokud ma smlouvu, si ji dobre precist,zda tam nema uvedenou vypovedni lhutu.Myslim a doporucuji si urcite podat rozvazani pr.pomeru.Aby prece jen mela pro sebe doklad,ze pracovala a tudiz se ji dny a mesice zapocitavaji do duchodu.Odejde-li ze dne na den,muze ji byvaly zamestnavatel delat potize.