Avatar uživatele
Zlatý

Může odejít z firmy?

Kamarádka pracuje ve firmě, která nevyplácí výplatu včas, má ji mít na účtu 15. a má ji tam až 27., může odejít z firmy ze dne na den, když by sehnala lepší práci, nebo by to bylo porušení zákona?

Uzamčená otázka – ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce.

Nejlepší odpověď

Avatar uživatele
Registrovaný

V případě jaký uvádíte určitě nemůže odejít z firmy ze dne na den z vlastní vůle, protože není naplněn důvod uvedený v § 56 písm. b) z.č.262/2006 Sb., zákoníku práce(ZP), a to že okamžitě zrušit pracovní poměr může zaměstnanec pouze jestliže: mu zaměstnavatel nevyplatil mzdu nebo plat nebo náhradu mzdy nebo platu anebo jakoukoli jejich část do 15 dnů po uplynutí termínu splatnosti. Což vyplatil. Může se ale dohodnout a skončit jakýkoli den po dohodě se zaměstnavatelem podle § 49 ZP (je to otázka co dělá, zajištění náhrady, vyčerpání dovolené apod.), nebo může dát výpověď podle § 50 odst. 3 ZP bez udání důvodu nebo i s udáním výše uvedeného důvodu s výpovědní dobou 2 měsíce, která začíná běžet vždy od 1. dne následujícího kal.měsíce po podání výpovědi.
V opačném případě by se dopustila neomluvené absence a podle její délky a podle druhu práce apod. by se to dalo posuzovat jako hrubé porušení pracovní kázně, mohla by dostat výpověď s 2 měs. výpovědní dobou, nebo i okamžité zrušení pracovního poměru ze strany zaměstnavatele. Toto nedoporučuji v návaznosti na možný špatný posudek, vystavení zápočtového listu, na pobírání dávek od ÚP a shánění dalšího zaměstnání. Asi tak.

 

Další odpovědi:

Avatar uživatele
Registrovaný

Stručně, jestliže vám firma opakovaně či vůbec nevyplácí mzdu, je to jistě jedna z částí pracovní smlouvy. Můžete tedy odejít kdykoli, třeba na hodinu a žádnou výpovědní lhůtu nemusíte řešit protože tím že neberete mzdu včas nebo vůbec porušuje prac. sml. zaměstnavatel a né vy.


Avatar uživatele

Pokud ma novou praci jistou,myslim to neni problem ze dne na den.ALE,v nynejsi praci by si mela dat do poradku-co se tyce dovolene,aspon proplatit ci vybrat a pokud ma smlouvu, si ji dobre precist,zda tam nema uvedenou vypovedni lhutu.Myslim a doporucuji si urcite podat rozvazani pr.pomeru.Aby prece jen mela pro sebe doklad,ze pracovala a tudiz se ji dny a mesice zapocitavaji do duchodu.Odejde-li ze dne na den,muze ji byvaly zamestnavatel delat potize.

 

Diskuze k otázce

 

U otázky nebylo diskutováno.

 

Zajímavé otázky v kategorii Vzdělání a práce

Přihlásit se

Položte otázku, odpovězte, zapojte se, …

začněte zde

Reklama

Kvalitní odpovědi v: Vzdělání a práce

Zlatý annas 2418
Zlatý Drap 1489
Zlatý quentos 1219
Zlatý mosoj 643
Zlatý hanulka11 567
Zlatý gecco 564
Stříbrný ivzez 539
Zlatý led 528
Zlatý marci1 491
Zlatý Michal Kole 475

Zobrazit celkový žebříček

Facebook

 

Váš požadavek se vyřizuje, počkejte prosím.