sved

Může neléčená borelioza spustit epileptický záchvat?

Nejlepší odpověď
annas

Obraťte se na lékaře, jedině ten může na vaši otázku
poskytnout správnou odpověď.

Jinak si pročtěte nezávazně diskuzi, kde se toto téma řeší.
http://www.bo­relioza.cz/cs/dis­kusni_forum/pris­pevky_diskuse/mu­ze_z_nelecene_bo­reliozy_vznik­nout_epilepsi­e/

https://www.go­ogle.cz/search?q=bo­reli%3Doza+a+e­oilepsie&ie=utf-8&oe=utf-8&client=firefox-b&gfe_rd=cr&e­i=Z1QGWK-8H-yk8weXuIyAAg
..
Ale neberte informativně, , jde jen o názory laiků, opakuji, rozhodující je vyjádření lékaře.

Další odpovědi
Cenobita

Borelioza nezabíjí – ona jen ničí život.

http://www.bo­relioza.cz/cs/priz­naky_nemoci/

Bolerie dokáží napadat CNS – centrální nervový systém, napadení CNS může a nemusí být příčinou epilepsie.

Dostanou-li se borelie do CNS, mohou vyvolat zánět mozku nebo mozkových blan. Tento zánět může být akutní s vysokou horečkou, silnou bolestí hlavy, strnutím šíje a obrnami, ale daleko častěji mívá chronický průběh se závratěmi, bolestmi hlavy, pocity tuhnutí šíje, trnutím končetin a páteře. Zánět optického nervu může navodit podezření na roztroušenou sklerozu.

Podezření na zánět mozku nebo mozkových blan je jedním ze dvou případů, kdy je indikováno vyšetření mozkomíšního moku (lumbální punkce). Druhým je právě podezření na RS.

Příčiny epilepsie:

genetika, vrozené dispozice

infekce, toxické látky, alkohol, kouření (především v těhotenství je plod nejcitlivější)

silné vyčerpání organizmu, únava, nedostatek spánku

nedostatek kyslíku (při porodu, nebo po prodělané cévní mozkové příhodě)

úrazy hlavy, mozku, záněty až nádory mozku

vypjaté emoce, stresová situace (a to nejen ve vlastním životě, ale i sledováním např. filmu)

Léky zvyšující riziko epilepsie

imunosupresivum Takrolimus
antipsychotika, neuroleptika (zvyšují riziko epilepsie)

dětská mozková obrna (poruchy hybnosti, inteligence, smyslové vady, změna psychiky)

alkoholové delirium (halucinace, paranoia i bludy, zrychlený tep, třes, pocení, nespavost, neklid, agresivita)

fenylketonurie, porucha metabolizmu aminokyselin (příznaky během prvních týdnů života dítěte, apatie, nedostatek pigmentu, bledost, moč páchnoucí po myšině, mentální retardace, riziko epilepsie)

škrkavka, askarióza (zvracení, horečka, průjem, bolest břicha, bolest na hrudi, vykašlávání hlenů až krve)

tasemnice (bolest v podbřišku, průjmy, hubnutí, nechutenství)

http://epilepsie-padoucnice.nas­clovek.cz/