honza19hk

Může někdo v dnešní době založit novou obec či město?

Jakými podmínkami se to řídí? Popř. byly v posledních letech nějaké nové založeny?

Nejlepší odpověď
klumprt

Vzhledem k tomu, že každý kousek země je součástí katastrálního území nějaké obce, tak nová obec může vzniknout jen na území jiné obce odtržením. A takto samostatné obce celkem běžně vznikají. V posledních letech třeba Ladná u Břeclavi. V praxi to budou ale zejména nějaké městské části, které fyzicky existují už dlouho a kdysi v istorii už třeba i samostatné byly.
Pak je možné, že v posledních cca 20 letech někde vzniklo satelitní městečko, které by mohlo žádat odtržení od mateřské obce. To by znamenalo, že vlastně fyzicky vznikla nová obec a osamostatnila se v poměrně krátké době, ale o takovém případu nevím.

Jinak typickým nově založeným městem na zelené louce je Havířov v r. 1955, což už není moc „v poslední době“. Bylo to usnesením vlády a taky to bylo na území jiných pův. obcí.