Tom20

Může někdo definovat rozdíl mezi feudalismem a monarchií?

Nejlepší odpověď
annas

Feudalismus byl ve středověku systém společenského uspořádání.

Monarchie je forma vlády, ve které je politická moc absolutně nebo nominálně v držení panovníka (monarchy).

Pro období rozvitého feudalismu je charakteristickou formou vlády tzv. stavovská monarchie, v období úpadkového feudalismu vystřídá stavovskou monarchii monarchie absolutistická.

Něco k pojetí středověku státu a národa

Zdroj: http://www.ptej­teseknihovny.cz/

Další odpovědi
baghira

Feudalismus je forma společenského zřízení, monarchie je forma vlády. Až tak moc to spolu nesouvisí – Británie je monarchie, a feudalismus tam skončil před nějakými 250 lety nebo tak nějak.

Disraeli

Feudalismus je ekonomický systém. Jinak společenské uspořádání. To je vše. Jeho definice a jako i funkce, systém atd. jsou k vyhledání.
Monarchie je forma vlády (případně celý systém, převážně politický), typ státu. Zahrnovat může i určité uspořádání společnosti. Forem může mít hodně… právě podle toho, jak je tam rozdělena moc, jak dělena společnost (třídy – kolik a jaké – případně i rovná společnosti), jaké jsou ty systémy, politický (a doplňující forma vlády jako třeba demokracie, nebo aristokracie, teokracie aj.)., právní a ten EKONOMICKÝ systém (takže kapitalismus, feudalismus,…).

Rozdílů je tam habaděj. Obojí je něco jiného, vzatuhící se k něčemu jinému. Monarchie může být feudální a taky byly (ve středověku!). A to je vše. Jinak mají monarchie mnoho podob a existovaly dávno před feudalismem/stře­dověkem i po něm.