Nerevarin

Může nastat problém s Windows XP 32 bit, pokud mám 4GB RAM?

Vím, že XP 32bit zvládne max 3GB RAM. Do včerejška jsem používal bez problémů 2GB RAM, ale včera jsem dostal od kamaráda další 2GB, 1+1. Dal jsem tam obě ramky s tím, že do budoucna plánuju nové Windows. Počítač hlásí, že mám 4GB RAM, ale k dispozici jsou jen 3GB RAM, což by mělo být správně. Počítač se trochu zrychlil, včera běhal s novýma ramkama v pohodě, ale dneska večer se během jedné hodiny dvakrát totálně kousnul, že jsem to musel natvrdo restartovat. Může 4GB dělat neplechu? Díky.

Nejlepší odpověď
Alesh

Velikost sama o sobě ne, spíš bude problém v kompatibilitě těch ramek s deskou. Tohle je někdy tak trochu alchymie. 🙂

Další odpovědi
badisko

V tomhle bych problem nevidel …spis jsem se setkal stim.. ze pri ciste instaci windows Xp to delalo neplechu …proste instalace probehla normalne.. az do konce ..ale pak po poslednim restartu .. se system kousl a ticho po pesine …takze se vytahla jedna ramka ..nainstalovat se system a druha se pripojila pak to bylo ok …

Rekki

Neplechu by ti to nemelo delat ale nepises jake ty pameti mas, Zda jsi mel ty puvodni GB , nebo take 1+1, take je dulezite jakou maji frekvenci a podle toho je poskladat.
Vetsina desek ma barevne oznacene sloty po dvojicich, v idealnim reseni je mit ve stejne barve stejne ramky. ale ve vysledku ti stejne pobezi podle rychlost te nejpomalejsi :)

cochee

Ono to není max. 3 GB. Adresní prostor WinXP 32 bit je 4 GB, do toho se však musí namapovat i různé ROM paměti subsystémů, například BIOSu, grafiky, LAN rozhraní aj., protože i tyto paměti potřebují používat adresy. Tyto ROMky (paměti se stálým obsahem) si svůj kus adresního prostoru „ukousnou“ a o to menší je pak RAM, byť fyzicky existuje. Konečná velikost RAM je pak různá počítač od počítače, na některém to může být třeba jen 3,2 GB, na jiném to dá více než 3,5 GB.