janah

Může nám ukončit nájem?

Byt, ve kterém bydlíme již 19 let, koupil nový majitel. Původní nájem máme na dobu neurčitou a doposud jsme platili regulované nájemné 1.500Kč. V domě jsou již pronajímány jiné byty za 5.000Kč. Může nám nový majitel zvýšit nájem takto razantně? Musí zachovat smlouvu na neurčito? A co když jeho dospívající dcera bude chtít bydlet sama, může nám proto dát výpověď z nájmu? Starám se o postiženého syna a nejsem proto výdělečně činná a manžel má invalidní
důchod.Bojím se, abychom o takto výhodné bydlení nepřišli… Mnohokrát děkuji za odpověď.
Doplňuji:
jedná se mi o to, jestli vůbec má na to právo, jestli by třeba nemusel dodržet smluvní podmínky, které jsme uzavřeli s předchozím majitelem. Myslela jsem, že nám nemůže ukončit nájem, když to máme na neurčito…

Nejlepší odpověď
anonym

Smlouvu na dobu neurčitou musí respektovat.
Zvýšit nájem může, ale pouze s vaším souhlasem, protože je to podmíněno dodatkem k nájemní smlouvě nebo novou smlouvou, kterou podepisují obě smluvní strany.
Neměl by vám rovnou stanovit tržní nájemné, ale přiměřené. Pokud byste nesouhlasila, je třeba to písemně sdělit pronajimateli, který to buď akceptuje a navrhne nějaký oboustranně přijatelný kompromis.
V opačném případě by musel on sám podat návrh k soudu, který pak individuálně rozhoduje podle znaleckého posudku o tzv, „ceně v místě obvyklé“.
Doplňuji:
Ad snookerbals – uvádění tazatele v omyl s možnými právními následky je hrubé porušení kodexu, rychle si jej přečti, než tě admini smáznou.

Další odpovědi
arygnoc

dr. axl:

jistě, v mnohém máte pravdu.

ale realita je často jiná a dovolat se pravdy trvá hooooooooooodně dlouho.

iwetax

Už nevím jak to chodí, vím že dříve byl člověk co se staral o svého nemocného blízkého na sociálních dávkách. Můj otec se staral o těžce nemocnou mámu a vím, že dostával příspěvek na bydlení a všechny dostupné sociální dávky. Nebo se jděte zepnat na městský úřad, možná by vám schválili další městský příspěvek na bydlení.

snookerballs

Všechno na co se ptáte, je možné, až na tu smlouvou, tu zachovat nemusí.

anonym

Ad arygnoc, ne nadarmo máš na profilu, že jsi rejpal.
janah se ptala zda může ukončit nájem, odpověď zní, podle zákona ne, stejně musí dodržet dobu neurčitou, ta nekončí, čili pokračuje i nadále.
Zároveň jsem popsal možný postup.
Jinak i v případě soudem odsouhlasené úpravy nájemného, samozřejmě neztrácí nárok na příspěvek na bydlení, který by měl dorovnat rozdíl nad částku definovanou v zákonu o sociálních příspěvcích.
Dúležité je, nenechat si líbit diktát nového majitele.

anonym

Ještě doplním, že rozhodná by měla být cenová mapa podle toho o jaký region se jedná.