Frofo

Může močový měchýř při zadržování moči opravdu prasknout? O.o

Nejlepší odpověď
annas

Může močový měchýř prasknout? Odpovídá MUdr. Zdeněk Mlčoch

Dnes tu je nové téma o pocitu plného močového měchýře i po vymočení. Zaznělo v tématu mj. to, že by mohl močový měchýř prasknout. Když jsem studoval medicínu, na urologii nám říkali, že nemůže, že vždy dojde ke spontánnímu vymočení (cesta nejmenšího odporu tlaku) a že sfinktery prostě tlak moči plného močového měchýře neudří.
Chtěl jsem se proto zeptat návtěvníků webu, jestli někdy slyšeli třeba z doslechu, že by fakt došlo k praksnutí močového měchýře (což je orgán, který je tvořený tuším třemi vrstvami různě směřovaného svalstva). Dovedu si to představit asi jen v situaci, kdy by byl močový měchýř postižen invazivní formou rakoviny a stěna by byla „prorostlá“ nádorem a tím nepevná.

http://www.mo­jestarosti.cz/po­radna/zdravi-nemoci-me-zavislosti/zdra­vi/muze-mocovy-mechyr-prasknout.html

Jeden diskuzní příspěvek na této stránce.

Ano, prý může. Dle poučení urologie. Může dojít k trvalému onemocnění močového měchýře i z jiných příčin než píšeš – 100% ztráty schopnosti přirozeného močení, odborný lékařský název si nepamatuji. Manžel měl tuto dysfunkci v souvislosti s onemocněním roztroušené sklerózy, nejdříve jsme denně cévkovali sterilními cévkami, když už nestačilo ani to, měl trvale zavedený umělý vývod přes dutinu břišní, tzv. epicystostomii, která se musela pravidelně v nemocnici měnit za současného provedení kultivace, protože při cizím tělese v těle, jakéhokoliv katetru se bakterie pomnoží do 3 dnů. I tak se občas stalo ucpání = trvalý dohled a vycévkovat, nebo nechat odvézt opět na výměnu. V důsledku tohoto onemocnění byla stěna močového měchýře podstatně oslabena, stejně jako ostatní svalstvo, jehož funkce postupně slábly nebo také odcházely až došlo k selhání jednoho z životně důležitých.

MUDr. Z. Mlčoch:
No já jsem myslel spíš za normálních okolností, tedy bez zánětu, bez RS (kdy je zřejmě svalovina oslabená, protože se svaly močového měchýře chornicky nestahují), bez nádoru močového měchýře. Ale OK, i tak děkuji za zajímavou informaci
Doplňuji:
Oprava jména: MUDr. Zbyněk Mlčoch.

Další odpovědi
badisko

ne …Astronom Tycho Brahe podle pověsti zemřel kvůli prasklému močovému měchýři, protože nemohl vstát od stolu dříve než císař. Prasknutí močového měchýře z důvodu úmyslného zadržení moči však není možné, protože když tlak moči překročí jistou mez, dojde prostě k relaxaci svěrače močové trubice a k samovolnému úniku moče. Nicméně, prasknutí stěny měchýře je možné v případě neprůchodnosti močové trubice, například vinou zvětšené prostaty, nebo k němu může dojít při prudkém nárazu na dutinu břišní (pády, údery, autonehody).

Zdroj: http://cs.wiki­pedia.org/wiki/Mo­čový_měchýř

anonym

za normálnych okolností u zdravého človeka nie.
Chorý močový mechúr (oslabené steny nádorom a pod.) prípadne pri extrémnom nápore (tlak, strela, prudká zmena rýchlosti, smeru a pod.) prasknúť môže.

Bedy

Ne, nemůže. Je to naprostý nesmysl.

okqork

Pochopitelně že ano, ale ve spojení s vnějším silovým podnětem. Tohle dobře vědí např. kaskadéři, že nemůžou jít třeba natáčet bouračku v autě s plným močovým měchýřem.

Lurenka

Ne, nepraskne. Je to sval, čili se spíš počůráte, než by měl prasknout… Pokud samozřejmě není nějaká nemoc a podobně…

Sabulak

Dobrý den, když jsme u tohoto tématu. Je ti někdo, kdo trpí inkontinencí? Potřebuji poradit inkontinenční pomůcky pro naši babi. Hodně jsou doporučované ty od Bella Happy. Máte zkušenost prosím?

Cizecek.M

Jojo, myslíš ty jejich pomůcky care4you.cz? Ty jsou super. Jsou spolehlivé… Už jste je zkoušeli?

Kukulinek

Příspěvek smazán administrátorem.