Sůwa

Může mít nějaký vliv na politickou či ekonomickou situaci u nás nově zvolený papež?

Doplňuji:
Pravděpodobně nebude mít o nic větší vliv, než měli jeho předchůdci, tedy téměř žádný. Proto mne na tomto serveru udivilo tipování osoby papeže, těsně po jeho zvolení. 🙂

Nejlepší odpověď
anonym

http://www.no­vinky.cz/zahra­nicni/evropa/295982-na-zvoleni-papeze-reagovali-svetovi-politici-i-cirkevni-predstavitele.html
Doplňuji:
http://www.no­vinky.cz/zahra­nicni/evropa/295991-papez-odjel-autobusem-jmeno-ma-podle-ochrance-chudych-frantiska-z-assisi.html

S ohledem na to, že si zvolil jméno František podle Františka z Assisi, což je patron chudých i vzhledem k jeho zásadním podílu na modernizaci argentinské církve i otevřeným výrokům vůči argentinské sociální politice, se lze nadíti akcentace původního smyslu církve a částečně i myšlenek Jana Husa.
V našem regionu, (výrazně ateistickém) tedy alespoň částečné rehabilitace pošramocené pověsti církve (mnohými skandály a sexuálními excesy) a např. morálním imperativu, aby v ČR byly restituce v daleko větší míře využity právě pro účely někdejších hospiců, klášterních špitálů, církevních škol, péče o chudé, nemocné a další potřebné.
Bohatsví církve pochází od věřících i dědictví z podílu po světské moci, tak ať slouží těm, od nichž vzešlo.
Zároveň by měl být příkladem všem církevním hodnostářům ( a nejen jim) svou skromností, kdy např. zásadně necestuje honosným autem, ale autobusem apod.

http://cs.wiki­pedia.org/wiki/Fran­ti%C5%A1ek_z_As­sisi

Další odpovědi
Led_

Ano.
Pápež reprezentuje jednu z najväčších mocí na svete. Moc ktorá nadnárodne ovláda miliardy ľudí, či už priamo cez myslenie – náboženstvo, i nepriamo – má politický i ekonomický vplyv na svetové dianie.
Na akom pápežovi sa zhodnú kardináli, jeho postoj, názory, ukazuje cestu, ktorou sa Vatikán ako predstaviteľ cirkevnopolitickej moci, chce uberať.
Ako sa prenesene hovorí – cirkev má prsty všade – tak je to i v skutočnosti, má veľký vplyv aj na iné štátne útvary.
Doplňuji:
„Pravděpodobně nebude mít o nic větší vliv, než měli jeho předchůdci, tedy téměř žádný.“
Zjavne ste v návale pracovných a rodinných povinností nestihli zaregistrovať zmeny orientácie katolíckej cirkvi. Skúste porovnať, ak máte čas, cirkev a jej vplyv na svetové dianie napríklad za pápeža Pia XII. cez 2.svetovú vojnu, Jána Pavla II (Wojtyła) (zmena politickej orientácie stredo a východoeurópskych štátov, odstúpeného expápeža Benedikta XVI. a poukázanie na ďalšie zmeny voľbou neeurópskeho pápeža Francesca v súčasnosti.
Ján Pavol II. nebol zvolený len pre svoje vlastnosti (konzervatizmus) a charizmu, ale aj z politických dôvodov, pritiahnúť národy bývalého sovietskeho bloku do lona cirkve, čo sa aj stalo, zvýšil sa počet veriacich a pokrstených.
Jeden z vplyvov:
cirkev poznajúc názory a podporu zvýšeného počtu českých veriacich občanov si mohla „dupnúť nohou v okovanej sandále“ pri reštitúciách, viď nedávno podpísaných 52 miliard Kč doplatku za „nevrátené cirkevné“ majetky. Cirkev, ktorá hlása chudobu!

Drap

Nepřímo může mít částečný vliv

mosoj

Papež těžko, ale cirkevní restituce zcela určitě !

Bedy

U nás jako v České republice? Pochybuji. V Evropě dejme tomu nějaký nepatrný vliv – ale jinak si myslí, že ne.

Hlavní úlohu tady mají naši volení zástupci. Proto ne na darmo se říká, že by správný politik měl vážit svá slova. 🙂

Led_

„Bohatsví církve pochází od věřících i dědictví z podílu po světské moci, tak ať slouží těm, od nichž vzešlo.“
zjavne pisateľ pozabudol na tých, ktorých „dedictvo“ bolo získané silou.
O tom zjavne zo „skromnosti“ sa pri porovnávaní s osobnosťou Františka z Assisi, nehovorí.
Ale prečo František z Assisi tak konal? Pretože poukazoval na zhýralosť a nenásitnosť vtedajšich predstaviteľov cirkevnej i svetskej moci.
„V mládí se František nijak nevymykal ze společnosti bohatých mladíků, kteří by se dnes označili za zlatou mládež. Stejně jako ostatní miloval truvérské písně a hodlal se stát udatným rytířem. Daleko od pravdy nejsou ani zmínky o jeho bezstarostnosti a marnotratnosti. Aby svou touhu uskutečnil, zúčastnil se František v roce 1201 výpravy proti Perugii.
…V mladickém nadšení se rozhodl vykonat pouť do Říma. Tam jej však čekalo obrovské zklamání nad bohatstvím církve a chudobou lidí. Zahodil peníze, vyměnil si oděv s nejbližším žebrákem a žebral u vchodu do baziliky. Po této příhodě putoval po kraji, pomáhal chudým, rozdával svůj majetek, až otci došla trpělivost a vydědil ho. František nějaký čas pobýval v klášteře v Gubbiu, kde pracoval jako umývač nádobí, opravoval kostely v Porziuncule a pomáhal malomocným. Hlásal absolutní chudobu a úplné odevzdání do vůle Boží.“

Led_

Prepáčte, ak tí 7, čo mi dali palčeky za prvú časť odpovede, ak nesúhlasíte s doplnením, ale považovala som za potrebné Sůwin doplnok doplniť v odpovedi a nie v diskusii.

anonym

Jen jsi rozvinula předchozí náhled, nejde o pace, ale o fakta.
Církev má nesporný dopad ve všech státech napříč světem
Stejně, jako byl zásadní předěl 1. polský papež z „východu“, znamená i tento, 1. z Latinské Ameriky, významné změny v dalších trendech.
Už jen to, že hodlá připravit všechny hodnostáře o nadbytečný luxus a vrátit je ke křesťanské skromnosti a větší akcentaci pomoci druhým.
http://www.no­vinky.cz/zahra­nicni/evropa/296099-papez-nechce-mit-z-cirkve-jen-tak-nejakou-nevladni-organizaci.html
http://www.no­vinky.cz/zahra­nicni/evropa/296007-zvoleni-papeze-chudych-je-prekvapenim-shoduje-se-tisk.html
Je představitelem 1,2 miliardy křesťanů, získal přídomek papež chudých a slibují si od něj velké změny v době, kdy je církev v Evropě před krizí.

Sůwa

Díky za názor, změny orientace katolické církve skutečně nesleduji bez ohledu na své časové možnosti. Ve svém okolí nemám věřící žádné a informace sdělované massmédii se mi nezdají příliš věrohodné. Právě proto jsem otázku položila, ale odpovědi mne nijak nepřesvědčily.
Otázka restitucí církevního majetku zatím s nově zvoleným papežem žádnou souvislost nemá …

Led_

To je záležitosť ešte z čias Jána Pavla II
S novým pápežom to nemá, ale musíme počkať s akou novinkou prídu.
Za Benedikta XVI. bol boj o obnovu „cirkev s ľudskou tvárou“, očista zvnútra. Kto vyhral tento boj a aký to bude mať dopad to uvidíme neskôr. Zatiaľ cirkev len dala najavo zmenu orientácie voľbou neeurópana (tj. porušenie tradície)

Sůwa

Nechce se mi věřit, že by právě v Čechách získala katolická církev tolik příznivců, aby se vliv výrazně projevil. Staří vymírají, nových moc nepřibývá. Pokud ovšem bude prostředky vynakládat na údržbu historických památek a převezme péči o všechny potřebné ( staré, nemocné, osamělé…), pak má k tomu obrovské pole působnosti otevřené.

Led_

Kiež by to bola pravda!
Realita je tvrdšia.

anonym

http://www.no­vinky.cz/zahra­nicni/evropa/296008-papez-si-nepreje-jmeno-frantisek-i-ale-jen-frantisek.html

anonym

Pomalá klávesnice – „bohatství“.

anonym

drape, vy by jste mel jit do politiky ! :))

  • iv-