Kelt

Může mít film stejný název jako jeho starší verze?

To, že některá díla byla mnohokrát zfilmovaná, je běžné. Tři mušketýři, Bídnící, Hrabě Monte Christo a pod. Jiní herci, jiný režisér , ale děj a postavy jsou dané. Nedávno jsem viděl film Karate Kid (2010). pamatuji si i film Karate Kid
1984). Děj obou filmů je stejný, jiné je prostředí a jména, ale některé scény jsou úplně stejné a také charakteristika a dialogy hlavních představitelů. Na jedné straně se hádají skladatelé o pár not ohledně autorství a tady použije jeden režisér už použité dílo a nic se neděje.
www.csfd.cz/fil­m/258243-karate-kid/
www.csfd.cz/fil­m/17947-karate-kid/
Není to divné?

Nejlepší odpověď
annas

Je to možné. Jde o tzv. remake filmů = předělání, přepracování, předělávka. . Charakteristické je, že remake nevychází z původní (často literární) předlohy, ale napodobuje předchozí zpracování.

V odkazu najdete některé předělávky filmů, které jsou lepší než původní.

Remake filmů převažují především v Hollywoodu. Jsou uvedené i důvody – nedostatek investic,, obava z přijetí nových témat. Co přineslo peníze v minulosti, může přinést i peníze v současnosti. Starší snímek přináší inspiraci pro generacích nových filmařů. Někdy jsou nové filmy lepší než staré, jindy je to naopak.

http://dokina­.tiscali.cz/cla­nek/prehled-filmovych-remaku-ktere-jsou-lepsi-nez-original-223809
--

Stejně jako se objeví jiní režiséři, tak i nové herecké tváře, jiný postup, exteriéry atd. Liší se i náročnost diváků atd.

Jak je hodnocený jeden český remake, najdete v odkazu.
http://instin­kt.tyden.cz/ru­briky/archiv/2008-16/takovy-nepovedeny-remake_20778.html

Srovnání – původní x remake – „Takový nepovedený remak“ 17.04.2008, Instinkt č. 16/08, autor: i JINDŘICH GÖTH

První český sitcom, který dodnes zůstal nepřekonaný. Seriál Taková normální rodinka z roku 1971.

Postavy stejné jako v seriálu, zápletka nová, humor žádný. Film Taková normální rodinka z roku 2008.

Další odpovědi
klumprt

Může. Většinou se nový tvůrce dohodne s původním tvůrcem ještě předtím, než začne točit. Původní tvůrce dostává nějaký peníz, možná podíl na zisku.

Emefej

Ano, může.

famen9

Jo může ale trochu jiný děj