Avatar uživatele
Registrovaný

může mi zaměstnavatel dát výpověd v době mé nemocenské?

Podle §52 pís.g/zákona č.262/2006 jsem dostala v době mé nemocenské výpověď od zaměstnavatele z důvodu toho, že jsem v posledních 6měsících byla 3x upozorněna na porušení povinnosti a to pro soustavné méně závažné porušení povinnosti. Dvě upozornění jsem dostala v době mé prac. činnosti a třetí v době mé prac. neschopnosti.Jednal zaměstnavatel správně? A co mám dále udělat?
Děkuji za odpověď.

Uzamčená otázka – ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce.

Nejlepší odpověď

Avatar uživatele
Zlatý

ANO, může.

Zákaz výpovědi (tak jak je definován v ustanovení § 53 zákoníku práce) se NEVZTAHUJE na výpověď, kterou jste obdržela dle § 52/g.

------------
§ 54/c
Zákaz výpovědi(...)se nevztahuje na výpověď danou zaměstnanci pro jiné porušení povinnosti(...)[§ 52 písm. g)], pokud nejde o těhotnou zaměstnankyni(...)

--------------

O tom, zda zaměstnavatel jednal správně a pro podání výpovědi dle § 52/g ZP měl zákonné důvody, lze jen spekulovat.

Každopádně pokud otázka směřuje k odpovídajícím POČTU ´upozornění´ na případné porušování prac.kázně, který by naplnil skutkovou podstatu "soustavného" porušování prac.kázně, tak lze říci, že judikatura zná případy, kdy znaky ´soustavnosti´ už naplnila 2 oznámení a soud platnost výpovědi potvrdil a naopak v jiném případě ani 5 podaných oznámení znaky ´soustavnosti´ nestačily a soud takovouto výpověď označil jako neplatnou.

A pokud otázka směřuje k legitimitě 3.oznámení, které jste obdržela během prac.neschopnosti, tak je nutné posuzovat jakého období se oznámení o porušení pra.kázně týká. Neumím si představit, že by zaměstnavatel do 3.oznámení uvedl zmínku o údajnmém porušení prac.kázně v době vaší nemoci. A samotný fakt, že jste toto oznámení obdržela během nemoci, je z pohledu legitimity takového oznámení v pořádku.

Závěr:
- dle mého soudu zaměstnavatel nepochybil, když po 3 odeslaných oznámeních vyhodnotil tuto situaci jako SOUSTAVNÉ méně závažné porušování prac.kázně a uplatnil výpověď dle § 52/g
- je vaším nesporným právem se bránit a podat žalobu na neplatnopst výpovědi s tím, že se u soudu budete snažit prokázat, že vaše jednání v nenaplňovalo prvky ´soustavnosti´ ve sledovaných 6ti měsících, za který by bylo možné dát výpověď dle § 52/g

Je na vás, zda do žaloby půjdete..., v podstatě podáním žaloby nic neriskujete, takže bych to na vašem místě risknul.Ale je nutné si upřímně odpovědět na otázku, zda-li se vám podaří prokázat opak než tvrdí zaměstnavatel.
Doplňuji:
To mojitek:
mrkněte do diskuze :-)

Zdroj: http://business.center.cz/busi ness/pravo/zakony/zakonik-prac e/cast2h4.aspx

 

Další odpovědi:

Avatar uživatele
Pokročilý

Inspektorát práce,který je v každém kraji,vám poradí,težko hodnotit vaší pracovní morálku jednostranně,


Avatar uživatele
Zlatý

Myslím, že záleží na tom, které doby se třetí upozornění týká. Pokud se týče oby před prac.nesch.a bylo pouze doručeno v době prac.nesch, tak pravděpodobně správně jedná.


Avatar uživatele
Zlatý

ANO , ale je na zamestnavateli aby prokazal,ze VY jste neco porusila...

 

Diskuze k otázce

Avatar uživatele
Zlatý

standa

Důkazní břemeno je v případě žalob o určení neplatnosti výpovědi v pracovním právu neseno oběma stranami sporu, tzn. vedle zaměstnavatele bude muset prokázat svá tvrzení i zaměstnanec !

 

Zajímavé otázky v kategorii Právo a zákony

Přihlásit se

Položte otázku, odpovězte, zapojte se, …

začněte zde

Reklama

Kvalitní odpovědi v: Právo a zákony

Zlatý Drap 1819
Zlatý standa 1247
Stříbrný ivzez 671
Zlatý mosoj 658
Zlatý gecco 480
Zlatý led 458
Zlatý zzzzz 450
Zlatý Michal Kole 436
Zlatý marci1 392
Zlatý arygnoc 385

Zobrazit celkový žebříček

Facebook

 

Váš požadavek se vyřizuje, počkejte prosím.