hippeace

Může mi sekuriťák z Marketu prohledávat moje věci při podezření z krádeže?

Už jsem se kolikrát setkala s tím že po zaplacení ke mne přišel sekuriťák a sahal mi do bundy (jelikož si davam penezenku do kapsy v bunde tak to pri vyndavani enezenky vypada jako kdybych si tam cosi schovala)proh­ledával kapsy a mě je to nepříjemné přeci jsou tam moje osobní věci co když tam mám něco za co se stydím nebo já nevím prostě je to člověku nepříjemné ne?

Nejlepší odpověď
Hamon

O tomto hovoří § 76, odst. 2 TrŘ (trestního řádu):
„Osobní svobodu osoby, která byla přistižena při trestném činu nebo bezprostředně poté, smí omezit kdokoli, pokud je to nutné ke zjištění její totožnosti, k zamezení útěku nebo k zajištění důkazů. Je však povinen tuto osobu předat ihned policejnímu orgánu“.

Pokud jsi byla přistižena při spáchání trestného činu (nikoli přestupku!), má právo tě zadržet a předat policii.

Jestliže ke spáchání trestného činu nedošlo, nemá nikdo právo tě na svobodě omezovat. V opačném případě zajisti svědky, okamžitě volej 158 a podej na dotyčného trestní oznámení pro omezování osobní svobody, požaduj omluvu a když je to odůvodněné, pak i finanční kompenzaci.

V žádném případě nikdo, s výjimkou Policie České republiky (tj. ne městské), nesmí prohledávat tašky, kapsy atp.

Další odpovědi
anonym

Nemůže bez tvého souhlasu ani hrabat v tašce, může zavolat PČR a ti provedou prohlídku. Bezpečáci si neuvědomují, že nemají pravomoce, pouze fungují jako občan, který může pouze zadržet zloděje a pak informovat PČR. Normálně bych ho žaloval, to bys vyhrál.

brillant

Používejte vyhledávání – již se to tu řešilo.
http://www.od­povedi.cz/otaz­ky/prohlizeni-osobnich-veci-v-obchode
http://www.od­povedi.cz/otaz­ky/pravo-pokladni-pri-nahlizeni-tasek

iceT

Jsou mezi námi lidi,kteří už svým vzezřením to podezření z krádeže vzbuzují a přitom by nevzali cizímu ani pětník,a nemyslím to nijak zle vůči vám.Jen názor,proto se někdy sekuriťák může na vás opakovaně obracet s podezřením.

Dochy

Nemá právo vás prohledávat, pokud mu to sama neumožníte. Pokud vím, tak má právo vás při podezření z krádeže zadržet do příjezdu policie.

anonym

Proti tomu je ale přece možné učinit preventivně kroky, které takovému „ponížení“ zabrání. Je třeba si uvědomit, že na prodejně je většinou funkční kamerový systém. Kdo manipuluje zbytečně složitě se zbožím, ten se potom nemůže divit, že ostraha ho má tendenci zkontrolovat. Můj názor je takový, že se na prodejně mám chovat tak, abych nezavdávala příčinu k podezření, že jednám nepoctivě.
Byla jsem svědkem krádeže v obchodě a se zloději nemám žádný soucit. Zkuste si představit to, že byste vy byla na místě prodavaček. Také by se vám zajídalo za nepoctivce hradit manko.
Podle toho, co jste napsala, není toto ojedinělý případ, kdy vás „prošacovali“. Bylo by dobré se z toho konečně poučit a chovat se na prodejně jasně a přehledně. Potom vám určitě nebude mít ostraha důvod kontrolovat vaše osobní věci.
Víte, chápu Vás, ale zkuste se vžít také do opačné pozice. Co má dělat pracovník ostrahy, když se chováte tak, že vás podezhřívá z krádeže? Bohužel, je dnes dost těch, kteří v obchodech kradou.