drabson66

Může mi pracovní úřad zaplatit rekvalifikační kurz když jsem studentem dálkového studia????

Dobrý den, chtěl bych prosím poprosit o radu, nikde jsem si nebyl jistý. Přítelkyně bude od září studovat vysokou školu kombinovaně (dálkově). Nyní vykonává práci jen brigádně, ale chce si nyní udělat rekvalifikační kurz aby se mohla stát OSVČ. Má šanci aby ji pracovní úřad zaplatit tento kurz? Bude mít status studenta, či musí být jako student dálkového studia zapsaná na pracovním úřadě? …Děkuji předem moc za odpověď. Zajímalo by nás co je prostě výhodnější jestli si raději rekvalifikaci zaplatit a mít status studenta, nebo to zkoušet před pracovní úřad. Díky M.

Nejlepší odpověď
ivzez

Jestli bude mít Vaše přítelkyně status studenta, zjistí na studijním oddělení „své“ VŠ.
Některé VŠ jej přiznávají, jiné ne (většinou to závisí na počtu a době konzultací).

Pokud by měla status studenta, mohla by se na ÚP zaregistrovat jako zájemce (nikoliv jako uchazeč) o zaměstnání a po určité době požádat o rekvalifikaci. Tolik oficiálně. Nejsem si však jista, jestli bude ÚP ochoten „člověku, který se soustavně připravuje na budoucí povolání“ ochoten rekvalifikaci uhradit.

Jinak souhlasím s Hladou ► vysokoškolská studentka by mohla zvládnout těch pár zákonů nastudovat sama.

Případně můžu doporučit web pro (nejen) začínající podnikatele:
http://www.Jak­Podnikat.cz a web http://www.Pod­nikatel.cz

Oba weby jsou pravidelně aktualizovány. Pro začátečníky mi přijde schůdnější JakPodnikat.cz, Podnikatel.cz zase obsahuje aktuální znění potřebných zákonů.

Potřebuji-li některý zákon, „chodím“ nejčastěji na ZákonyProLidi:
http://www.Za­konyProLidi.cz

Co bude pro Vaši přítelkyni výhodnější, musí posoudit ona sama.

Další odpovědi
Drap

Pokud je na UP evidována a úřad to schválí, tak může. Povinností to však neni.

Hlada

V otázce jsou dvě nejasnosti, z kterých pak vyplývá nelogický závěr.

  1. OSVČ je označení způsobu vydělávání peněz. Není to žádná kvalifikace, pro kterou by byl nutný rekvalifikační kur­z.
  2. Kombinované a dálkové studium jsou dvě rozdílné formy. Jak bude studovat?

Pokud má přítelkyně na kombinované studium, tak je pro ni nějaký „podnikatelský“ kurz zbytečný. V něm ji podnikat nenaučí a zákazníky neseženou. Těch pár základních zákonů a informací kolem daní nepochybně dokáže nastudovat sama za pár dní. Byla by to ztráta času. Spíš by se měla věnovat vzdělání v oboru, ve kterém bude podnikat.
Studenti kombinovaného studia do 26 let nemusí platit zdravotní a sociální pojištění. Jestli splňuje věkový limit, tak patří mezi osoby, za které platí pojistné stát. Logicky by z toho mělo vyplynout, že nemusí být hlášená na ÚP. S tím si ale nejsem jistý.