meereg

Může mi někdo(z Moraváků i jiných) vysvětlit název Janáčkovy opery „Gazdina roba“?

Doplňuji:
Vím co je „gazdina i roba“,ale dohromady mi to nedává smysl.....

Nejlepší odpověď
ratava

spojení „gazdina roba“ je, jak píše Dr.Slavomír Utěšený ve slovníku ke stejnojmennému dramatickému dílu Gabriely Preissové, jedním ze zdařilých původních výtvorů autorčiných. Obě slova se používají v moravských nářečích:

  • gazděna, gazdina = hospodyně
  • roba = žena, dívka, služka; původ snad z robiti; původně „pracující žena“

Slovník k dílu Gazdina roba vysvětluje spojení „gazdina roba“ následovně:
„roba – na vých. Moravě žena vůbec, ženská, ve Slezsku zvláště manželka (moje roba); obhroublý význam dostává toto slovo především na Hané, pokud je tam známo, ale i místy na vých. Moravě; zpravidla však přitom jde asi o takové představy, jaké jsou vyjádřeny ve spojení "To je ale hromská roba!"nebo např. i v našem dramatu "Ty robsko smělé!“. Význam, který dává tomuto slovu Preissová, zvláště v této hře, totiž špatná ženština, odešlá od muže a žijící s jiným, a hlavně pak v osudovém spojení gazdina roba, t.j.
žena s hospodářem žijící, ale ne jako pravá manželka, není však ve východomoravském prostředí vůbec znám.

Zdroj: ptejte se knihovny