Fidel

Může mi někdo vysvětlit vtip: „všichni jste blázni jenom já jsem letadlo“? Dík

Nejlepší odpověď
WeeBear

Nad tou větou jsem kdysi dávno už také přemýšlela.
Vemte si to podané takto (byť to ztrácí veškerý vtip) „Všichni jste blázni, ale já jsem větší“. Pokud budeme brát v potaz smysl, že autor uvedl všechny jako blázny, tak toho, který výrok „cituje“ označil jako něco ještě šílenějšího, než blázna.. Však ne nadarmo se říká, že normální lidé už neexistují a blázni jsme všichni. Tak proč nejít svým způsobem o metu výše?

Další odpovědi
quentos

Asi takhle, blázen si mnohdy sugeruje jinou identitu, než má (např. může kokrhat, protože se cítí být kohoutem apod.). Tudíž člověk, který si myslí a sugeruje si, že je letadlo, je logicky taky blázen. Pointa ovšem spočívá v tom, že blázen si to, že je blázen, sám neuvědomuje (pokládá se za normálního) a daleko snadnější je pokládat za blázny všechny okolo.

zzzzz

já už jsem dnes z toho tady taky letadlo, tak půjdu raději spát, všem přeji krásný večer a dobrou noc.

IK

Vtipné to moc není, ale podle teorie že blázen si neuvědomuje že je blázen a nepřizná si to, zato si velmi všímá svého okolí, tak to ukazuje na absurditu že ten blázen bude jen on.
Řekla bych že to je spíš citát z nějakého filmu nebo knihy než vtip.

anonym

Výborně, jediný quentos to rozštípl, protože logicky uvažoval a nenechal se ošálit expresivní formulací.
Význam je znám i z klinické praxe, kde výrok je míněn takto:
„Všichni jste blázni, jenom já jsem letadlo (letadlem je míněno jeho pojetí ve smyslu – jen já jsem ten normální, jakto, že vy to nevidíte?).
Principem pochopení je ošidné stanovení, co je vlastně normální, obvyklé a standardní?
To, co nám společnost vtlouká, nebo to co sami cítíme?
Čili pro blázna (cítícího se zcela přirozeně letadlem), jsme blázny všichni my ostatní, protože nedokážeme pochopit, pro něj tak jasnou věc, jako je jeho vidění a jeho svět.
(Mezi námi, tito lidé bývají daleko šťastnější než my ostatní "normální“).
Z odborného pohledu se jedná o absurdní humor, v němž mnohdy bývají skryty až mrazivé pravdy.
Doplňuji:
P.S. WeeBear je sice blízko, ale šla cestou gradace namísto zaměnitelného protikladu, jenž byl prapůvodním záměrem autora. Kdybyste jedinkrát mohli komunikovat s podobným člověkem, rázem by vám došlo, vlastně pravými blázny jsme my, co se utrápeně honíme za hodnotami, nad něž on už je dávno povznesen a svým způsobem je pokračovatelem filozofie Diogéna, byť v nechápající moderní době.
(Viz okřídlená odpověď na císařův dotaz před jeho sudem: „Mohu pro tebe něco udělat?“ D: „Ano, ustup mi ze slunce!“

anonym

Zkus tohle

Zdroj: http://www.li­dovky.cz/anglic­ky-nazev-letiste-vaclava-havla-bavi-internetove-recesisty-ph3-/ln_domov.asp?c=A120327_­111202_ln_domov_mev

ratava

Znám ještě rozšířenou verzi: Všichni jsou blázni, on je letadlo a já jsem pouze ponorka…

Pamatuji si, že se to zhruba před 15 lety nosilo hojně napsané (nejen) na tričkách… Já si to celou dobu vykládám tak, že blázni jsou jaksi hlavou v oblacích (což nemyslím jako jejich definici…), letadlo je taky v oblacích, jen asi výš, tak je těm bláznům nadřazené… V podstatě, že to pomyslné letadlo je ještě větším bláznem, než všichni ti ostatní pomyslní blázni…
Ale myslím, že ti, co tuhle větu používají, sami její význam neznají (alespoň podle jejich vyhýbavých odpovědí…). Můj výklad může být taky mylný… Tvrdit, že ten můj je správný nehodlám…

Cenobita

V podstatě všichni diskutující mají v něčem pravdu. Jen je dobré si uvědomit, že se o některých lidech/dětech někdy říkává: „to je ale éro“ (hyperaktivita, zlobivost, potrhlost, bláznovství), což slovo letadlo vysvětluje.