.m.a.t.a.

Může mi někdo srozumitelně vysvětlit co je to firmware ??

Na internetových stránkách jsou jen odborné definice a já tomu nerozumím, mohl by mi to někdo vysvětlit ? :)
Doplňuji:
Jaký je jeho účel, k čemu se používá atd.

Nejlepší odpověď
Alesh

Firmware je software ovládající nějaké zařízení. Prostě máš třeba DVD přehrávač a v něm ten firmware zařizuje to, aby ti to hrálo, vyskakovalo ti menu při stisknutí příslušného tlačítka atd.

Další odpovědi
Vojtěch

Pokusím se vysvětlit na příkladu automatické pračky řízené elektronikou. Na pračce je několik ovládacích prvků, kterými si můžeš nastavit režim praní, množství prádla, teplotu atd. Aby řídící jednotka poznala věděla co přesně má dle tvého nastavení vykonávat, je vybavena programem. Program vykonávaný na mikroprocesoru řídící jednotky rozpozná stav tlačítek a přepínačů připojených na vstupu řídící jednotky a bude ve správný okamžik vydávat povely dalším obvodům a zařízením pračky dle tvého zadání. Vyšle signál obvodu, který má na starost napouštění vody. Na jiném vstupu řídící jednotky bude sledovat stav hladiny vody a napouštění v pravý okamžik zastaví. Pak vydá pokyn jinému obvodu, aby zahájil otáčení bubnu, zobrazovací jednotce vydá pokyn na zobrazení např. času, který zbývá do ukončení pracího cyklu a tak dále. Bez tohoto programu by pračka nefungovala. V počítačovém světě se termínem software označují veškeré programy. Firmware je podmnožinou software, která označuje programy, které zajišťují fungování nějakého zařízení. Tyto programy jsou v zařízení uloženy natrvalo již od výroby, u některých zařízení je ale lze aktualizovat. Například u chytrých telefonů. U nich se firmwarem rozumí operační systém, který umožňuje, aby na něm vůbec fungovalo dotykové ovládání, umožní aplikaci pro fotografování získat ze zařízení fotoaparátu snímek nebo jiné aplikaci získat ze zařízení GPS aktuální polohu a tak dále.