Muze mi nekdo

nacrtnout neco o svetelkujicich rybach,svetluskach a podobne,co je toho pricinou,ze svetelkuji?Dik

Nejlepší odpověď
annas

Bioluminiscence neboli světélkování je schopnost některých živočichů, rostlin a mikroorganismů vydávat viditelné záření chemického původu. Poněkud tajemný svit může mít různé zbarvení. Studené světlo svítí, ale nehřeje!
Experti při zkoumání vlastních světélkujících orgánů (organum luminiscens) zjistili, že tento orgán je schopný produkovat světlo, jehož barva je u různých druhů živočichů různá – od zelenomodré po červenou. Světelný orgán se většinou skládá ze tří částí: průhledného chitinového obalu, světlotvorné vrstvy bohatě opletené vzdušnicemi a pod ní ležící odrazové vrstvy. Světélkující orgány vypadají na světle jako bledé skvrny symetricky uložené na různých částech těla. (Například u světluškovitých, kteří představují asi 2000 různých druhů, je to na břišních článcích některých brouků , u kovaříka na straně hrudi.). Především četné druhy ryb, které žijí v mořských hlubinách, mají orgány vydávající světlo – fotofory. Tyto světelné buňky mnoha rybám, korýšům i hlavonožcům slouží jako reflektory. Světlo se odráží od pozadí, které je stříbřité a koncentruje se zesílením – jako přes čočku – přes šupinu kryjící fotofor.
Světélkování určitého druhu (zabarvení, frekvence apod.) slouží k přilákání sexuálního partnera. Světélkováním se dorozumívají, posvíti si na kořist, mají snahu zmást nepřítele.

Další podrobnosti na:

Zdroj: http://www.21sto­leti.cz/view.php?cis­loclanku=2004031909