loruen

Může mi dát zaměstnavatel výpověď, když mám pracovat na doporučení lékaře místo 12 h denně jen 6 h denně?

Původní

Může mi dát zaměstnavatel výpověď když mám pracovat místo 12 hod.denně na doporučení lékaře pouze 6 hod.denně?

Nejlepší odpověď
Quimby

Pokud je ve smlouvě, že pracovní doba je 12 hodin a váš zdravotní stav vám nedovoluje tuto práci vykonat, tak pak ano, zaměstnavatel vám může dát výpověd dle 52f zákoníku práce, protože nesplňujete požadavky pro výkon té práce. Popřípadě přímo dle 52e, popř 52d pokud by se jednalo o nemoc z povolání.

Nejedná se o okamžitou výpověd, platí tedy výpovědní lhůta, na které jste se se zaměstnavatelem dohodli. Na druhou stranu pokud vás nechá zaměstnávat, pak by mohli být problémy při urázu i ze strany pojišťovny.

Drap: Důvody se už našly, jsou přímo v zákoně vyjmenované.

Další odpovědi
anonym

Se ho zeptej.

Drap

Pokud nemá takové vhodné místo a mohlo by to narušit chod firmy, tak jistě může. A i kdyby nemohl tak neni nic snadnějšího, než někoho propustit. Důvod se vždy najde a je to vždy podle zákona.

ivzez

Zaměstnavatel by se měl řídit i doporučením lékaře,
ale není to totéž jako posudek závodního lékaře.

Pokud pro Vás nebude moci vhodné podmínky vytvořit hned,
budete si muset počkat, až mu to provozní podmínky dovolí.

Kdyby šlo o posudek závodního lékaře, musel by zaměstnavatel
situaci vyřešit do 14 dnů od doručení posudku.

Doporučení lékaře k úpravě pracovní doby není důvodem k výpovědi.
Zaměstnavatel Vás ale může (a pravděpodobně to i udělá) vyslat k závodnímu
lékaři pro posudek, jestli dále můžete vykonávat sjednaný druh práce.

Pokud ne, musel by Vás do 14 dnů převést na vhodnou práci.
Kdyby pro Vás takovou práci neměl, mohl by Vám dát výpověď
podle § 52 písm. e (obecná nemoc) bez nároku na odstupné
nebo písm. d (pracovní úraz nebo nemoc z povolání) s nárokem
na odstupné ve výši dvanáctinásobku průměrného výdělku.

[Podle mých zkušeností ale zaměstnavatelé v těchto případech
dávají přednost výpovědi pro nadbytečnost, kde je nárok nižší.]

________

Až po odeslání jsem dočetla odpověď Quimbyho:

Výpověď podle § 52 písm. f) se vztahuje např. na nesplnění kvalifikačních
předpokladů, nedosahování dostatečných pracovních výsledků apod., nikoliv
ke zdravotní (ne)způsobilosti.