hanounek

Může mě zaměstnavatel vyhodit po dlouhodobé pracovní neschopnosti v těhotenství když mám nastoupit na mateřskou?

dne 13.10.2010 jsem nastoupila do nového zaměstnání kde jsem podepsala smlouvu na dobu určitou do 31.10.2011 se zkušební dobou v délce 3 měsíců. Během krátké doby jsem zjistila že jsem těhotná a protože jsem měla komplikace nastoupila na neschopenku a to od 22.11.2010. Nes­chopenka mě běží až dosud. Bude ukončená ke dni 17.5.2011. 18.5.2011 nastupuji na mateřskou dovolenou.270 od­pracovanych dni v době posl.2 let k nástupu na mD splňuju

Z práce se mi donesla informace že chtějí abych já sama podala výpověď případně podepsala dohodu.

Co jsem se informovala jsem po dobu těhotěnství, potom i mateřské dovolené, stejně tak rodičovské dovolené v ochranné době kdy by byla výpověď neplatná.

Platí to i v případě zkušební doby ?

Za odpovědi velmi děkuji.

Nejlepší odpověď
standa

Zaměstnavatel má právo s vámi ukončit pracovní poměr ve zkušební době s jedinou výjimkou, a to, že takto nemůže učinit v prvních 21 dnech nemoci.

A protože o dobu vaší nemoci se zkušební doba prodlužuje, tak vám vlastně zaměstnavatel může v těchto dnech kdykoli legitimně oznámit, že s vámi končí prac.poměr ve zkušební době.

Na vašich nárocích na nemocenské dávky až do 17.5.2011 a dalších nárocích na mateřskou to ale nic nemění.

Pokud by zaměstnavatel svého práva na uklončení prac.poměru ve zkušební době nevyužil, tak by váš pracovní poměr skončil stejně tak jako tak 31.10.2011 uply­nutím doby určité.

Takže ve vašem případě se vlastně o nic zásadního nehraje 🙂

Doporučuji:
Výpověď žádnou nepodávejte. Pokud vám ale bude předložen návrh na ukončení prac.poměru dohodou, tak vám vzhledem k okolnostem (stále vám běží zkušební doba, zároveň vám prac.poměru skončí 31.10.2011) stejně nic jiného rozumného nezbývá, než na návrh přistoupit…, můžete si sice postavit hlavu a na dohodu nepřistoupit, ale pak vás nejspíš čeká ukončení ve zkušební době.

Pokud byste ale chtěla kalkulovat s tím, že zaměstnavatel si možnost ukončení ve zkuš.době neuvědomuje, tak by se dalo ´hrát´ o nárok na řádnou dovolenou za období vaší mateřské od 18.5., která se považujepro účely výpočtu dovolené jako za dobu odpracovanou, na rozdíl od doby rizikového těhotenství, kde za 100 dní nemoci přicházíte o 1/12 nároku na dovču.

Takže pokud vám nebude vadit určitá ´vyčůranost" vůči zaměstnavateli, tak to můžete zkusit s tím, že vám pracovní poměr vydrží až do toho 31.10. a tím pádem budete mít nárok na více dnů dovolené. Ale tato verze předpokládá základní neznalost zaměstnavatele, že s vámi neukonči prac.poměr v dosud běžící zkušební době.