Avatar uživatele
pn65

Může mě zaměstnavatel vyhodit kvůli tomu, že mám exekuce?

Mám už měsíc docela dobrou brigádu u malé farmy, ale neřekl jsem zaměstnávateli, že mám exekuce a do cela se bojím, že až to zjistí tak nevím jak se zachová.
Četl jsem, že pro firmu je takový člověk příliš drahý, i když nevím proč, když podle exekučního příkazu jen z mé výplaty odvedou část platu exekutorovi.
Máte někdo zkušenost?

Zajímavá 0 před 2668 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
JájsemRaibek

Odpoveď byla označena jako užitečná

Brigáda není. DPP ano a tu asi máš. Záleží na výdělku a na tom jestli tě přihlásí ke zdrav. pojištění-nad 10000Kč odvádí pojistné. V tu chvíli se to exekutor doví, že jsi zaměstnán.
Ale jinak se to může, ale spíš nemusí dozvědět. Pokud se to dozví, zaměstnavatel je povinen s exekutorem-exekutory komunikovat. Ten mu pošle příkaz ke srážkám z příjmu. Zaměstnavatel mu musí odpovědět, že u něj děláš a zda bude srážet nebo ne, protože je třeba třetí v pořadí atd. Pak to musí spočítat a následně platby poukazovat.
Korespondence něco stojí, platby taky, ztráta času s evidencí taky něco stojí.

Jakmile skončíš, opět musí všem, kteří poslali příkaz sdělit, že jsi přestal u něj pracovat, takže další korespondence.

Co se týč otázky, nemůže tě vyhodit, žádný zákonný důvod k tomu nemá a exekuce není výpovědní důvod.
Může si však najít jiný důvod.
Záleží jak přínosný pro něj jsi a zda mu čas, který stráví s úředničinou kvůli exekucím není vyšší než tvůj přínos pro něj.

1 NominaceKdo udělil odpovědi nominaci?Odpovědi.cz Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
ivzez

Raibek odpovídá správně, tak jen přidám pár námětů k zamyšlení:

Je více než pravděpodobné, že se zaměstnavatel v případě delšího
trvání zaměstnání o exekucích dozví. Představte si sám sebe na jeho
místě → měl byste důvěru k zaměstnanci, který Vás včas neinformoval
o všem důležitém?

Byl byste ochoten ho dál zaměstnávat (= mohl byste se na něj spolehnout)?

Exekuce není výpovědním důvodem, ale ve zkušební
době lze pracovní poměr zrušit i bez uvedení důvodu…
Ukončit DPP a/nebo DPČ je také jednoduché…

[Myslím, že Vaše obava má reálný podklad.]

0 Nominace Nahlásit


Avatar uživatele
jáára

Neboj, všecko zaplatíš jen ty. Zaměstnavatel má tak maximálně administrativní věci navíc.

Edit: Jo brigáda, tak to netuším…

Upravil/a: jáára

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce

U otázky nebylo diskutováno.

Nový příspěvek