Avatar uživatele
Registrovaný

Může majitel bytu sepsat se mnou podnájemní smlouvu,nebo musí být nájemní?

Majitelka se mnou uzavřela podnájemní smlouvu na dobu neurčitou s jednoměsíční výpovědí.Důvody k výpovědi však nejsou uvedeny,tj.může mě vyhodit z podnájmu klidně za měsíc?Ve smlouvě uvedla u sebe chybně bydliště,je to na závadu?

Uzamčená otázka – ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce.

Odpovědi:

Avatar uživatele
Bronzový

Domnívám se, že majitel s vámi musí uzavřít smlouvu nájemní. Podnájemní smlouva se uzavírá v případě, že ji neuzavírá majitel, ale nájemce. Jedná se tedy o dva nájemní vztahy za sebou.
Ve smlouvě musí být samozřejmě uvedeny správné údaje, záleží celkem na vás, zda to necháte být, ale již to svědčí o jistém nepořádku.
Pokud se vám smlouva nelíbí, můžete zkusit dohodnout jiné podmínky. Pokud na ně majitelka nepřistoupí, jděte bydlet jinam. Smlouva je vždy svobodnou vůlí dvou stran. co je psáno, je dáno!


Avatar uživatele
Zlatý

Smlouva se vždy posuzuje podle REÁLNĚ smluveného vztahu, a tak v případě, kdy bude předmětem smlouvy byt/část bytu, který je prokazatelně ve vlastnictví osoby, která byt přenechává k dočasnému užívání druhé smluvní straně, půjde vždy o smlouvu nájemní.

To znamená, že pouhým jiným pojmenováním smlouvy, například „smlouva podnájemní“, nebo odkazem na jiné ustanovení občanského zákoníku (např. § 719), nelze změnit skutečnou povahu vztahu a vyloučit tak úpravu občanského zákoníku dle ustanovení § 685 a následující.

Pokud je majitelka ve smlouvě jednoznačně identifikována i jinak (rodné číslo, datum narození) než jen adresou a nemůže dojít k záměně s jinou osobou stejného jména, potom chyba v adrese neznamená neplatnost smlouvy.

Co však hraje ve váš prospěch, je ta doba NEURČITÁ, protože v tomto případě vám majitelka sice může dát výpověď*) ,ale pouze z důvodů uvedených v ustanoveních § 711, 711a Obč.Z

*) výpovědní doba nemůže být kratší než 3 měsíce, přestože je to ve smlouvě uvedeno (§ 710/2)

--------

Takže já bych do toho v této chvíli neďoubal a až vám jednou bude chtít dát majitelka 1 měsíční výpověď, tak ji písemně upozorněte na výše uvedené a přitom vstřícně navrhněte, že byt dobrovolně opustíte, ale v 3měsíční výpovědní době, přestože byste nemusel vůbec...

... ALE nemyslím si, že by z vaší strany bylo morální využít majitelčiny chyby (že uzavřela smlouvu na dobu neurčitou) a odejít až jen při zákonných výpovědních důvodech, PROTOŽE majitelka zjevně nechtěla připustit, že by se na vás vztahovala ´ochrana´ dle § 711/1.

Navíc si myslím, že byste případný soud ani nemusel vyhrát..., ale tu fintu s posunutím výpovědní doby na 3 měsíce bych určitě vyzkoušel :-)

Zdroj: http://business.center.cz/busi ness/pravo/zakony/obcanzak/cas t8h7.aspx

 

Diskuze k otázce

 

U otázky nebylo diskutováno.

 

Zajímavé otázky v kategorii Právo a zákony

Přihlásit se

Položte otázku, odpovězte, zapojte se, …

začněte zde

Reklama

Kvalitní odpovědi v: Právo a zákony

Zlatý Drap 1812
Zlatý standa 1247
Stříbrný ivzez 668
Zlatý mosoj 657
Zlatý gecco 480
Zlatý led 453
Zlatý zzzzz 450
Zlatý Michal Kole 436
Zlatý marci1 388
Zlatý arygnoc 385

Zobrazit celkový žebříček

Facebook

 

Váš požadavek se vyřizuje, počkejte prosím.