Terryle

Může letadlo zatáčet, aniž by se naklonilo na jedno křídlo?

Jasně, běžně se zatáčka pojí s náklonem, ale jde to i bez náklonu? Se svým netalentem na fyziku na to asi logicky nepřijdu a na specializované letecké fórum se mi s tímhle dotazem nechce – nechci to schytat, jak triviální dotaz to je, jak je to jasný a jak jsem blbá a jak se vlastně vůbec o letadla můžu zajímat, když to nevím… :) dík!
Doplňuji:
Elektrikář: já jsem fakt zabedněná, že mě to nenapadlo! Chytrýmu napověz, blbýho kopni – dík moc za nakopnutí :oD

Nejlepší odpověď
anonym

http://www.la­azatec.cz/cla­nek448.html

Zatočit bez sklonu jde,ale na zemi.
„Vtip“.

Další odpovědi
mosoj

Terryle, všechna čest. Mám rád technicky založené ženy. Ano jde to, ale má to své dimenze, stejně tak jako jenom křidélky.
U dopravních letounů by se to pasažérům určitě nelíbylo.
Něco je tady a ostatní si najdeš :
http://www.air­space.cz/akade­mie/rocnik/2010/02/­zataceni.php

Doplňuji:
Přirozené ale je že se letadlo nakloní. Takto se projeví odstředivá síla, která u vozidla na zemi také je, ale vyruší se tlakem na zem. Takže zde by se to muselo opravdu vyrovnávat tahem motorů ( pokud jich má letadlo více) a byla by značně namáhána konstrukce ( drak ) letounu.
Při zatáčení pomocí tahu motorů by také došlo k naklonění.

elektrikář

Regulací tahu jednoho z motorů.

Terryle

Aha, zjistila jsem, že nelze víckrát doplnit otázku, tak píšu další reakci sem, snad si toho někdo všimne :o)
Mosoj: dík :o) leč domnívám se, že já právě ta technicky založená žena nebudu, jinak bych tomu rozuměla víc… leč snažím se, do letadel jsem se nějako před pár lety zamilovala a usoudila jsem, že v určitém stadiu vztahu by tu lásku taky mělo doplnit pochopení, tak jsem se začala opatrně zajímat i o tu technickou stránku. No a když se mi naskytla příležitost letadla propojit i s prací, skočila jsem po tom a pak už začalo být nutností se trošku technicky dovzdělat… takže se snažím, ale dře to. Ten talent na tyhle věci tam fakt chybí.

mosoj

To víš že všimne. Já jsem sice technický typ ale letadla nemusím. Byl jsem ale na vojně u stíhaček jako motorář drakař. No a když už jsem tam ty dva roky musel čučet tak jsem se také něco doučil a udělal jsem si kvalifikaci „mistr“. Bylo za to pár korun žoldu a nějaký ten opušťák. Alůe bylo to zajímavé.

Takže přeji mnoho úspěchů a nevzdávat to !!!