Může kdo-koli bez mého souhlasu zřídit věcné břemeno přes můj pozmek jako příjezdovou cestu k jeho pozemku? Děkuji

  • lze se nějak bránit?
  • jakým způsobem tomuto zabránit?

Nejlepší odpověď
venkovan

Ano v určitých případech lze. Jednak věcné břemeno vychází z historického využívání pozemků a jednak jsou situace, kdy na sousední pozemek není jiná možnost se tam dostat. Stává se to při dělení apod.
Bránit – námitkou při jeho zřizování, soudem. A taky když si pozemek kupuji a je tam již nějaký přístup do ostatních lokalit za pozemkem, asi bych si vše předem řádně ověřil.
Takových případů je mnoho, zpravidla vítězí přístup k druhým pozemkům. Jsou situace, kdy si někdo koupí pozemek ke kterému patří kus cesty a potom vyžaduje uplatnění svých vlastnických práv, přestože se po té cestě jezdilo desetiletí. nebo vyžaduje aby obec cestu vykoupila. Obec peníze nemá (u nás kus své cesty obci darují by měli pokoj od údržby a dalších povinností), a než soud proběhne nejednou musí pro zablokované lidi postavit novou cestu. Čímž vyčerpá svůj rozpočet a dotčený vlastník cesty se stává „obecním oblíbencem“, že si od něj i lidi v hospodě odsednou.