Rokio

Může invalidní důchodce s duševním postižením dělat vysoce postavené funkce?

Co když taková osoba má vysoké vzdělání, praxi a vůbec je výborně kvalifikovaná? Může potom např. dělat práci manažera, architekta, vysokého úředníka, soudce, lékaře atd. (samozřejmě ne najednou)?

Hlasujte v anketě

Nejlepší odpověď
Quimby

jiná odpověď

Pokud mu ta porucha nebrání ve výkonu daného povolání, tak ano. Třeba manažer, architekt určitě, úředník také. Soudce možná, lékaře spíše asi ne.

Další odpovědi
ivzez

jiná odpověď

Rokio, další nepromyšlená a k navíc špatně formulovaná otázka.
[Na takto formulovanou otázku se nedá odpovědět.]

(1)
Poživatel invalidního důchodu (I., II. i III. stupně) může vykonávat
jakoukoliv práci, bez omezení výdělku (výdělek k ID není nijak limitován),
nemá ani žádné omezení ohledně sjednání a výkonu úvazku (může
pracovat na částečný i na plný úvazek).

Jediným limitujícím faktorem je zdravotní stav, případně
posudek závodního lékaře, jestli je zdravotně způsobilý
ten který druh práce vykonávat.

(2)
Invalidita + duševní postižení (pod tím si, Rokio, představuješ co?!?)
už by omezovaly více než samotná invalidita.
Opět by záleželo na posudku závodního lékaře.

Nebo jsi měl na mysli invaliditu přiznanou kvůli duševnímu postižení?

_______

Teoreticky by takový člověk mohl pracovat leckde,
prakticky jej pravděpodobně nikdo nezaměstná.
Nejen lidé, i zaměstnavatelé mají obavy z neznámého,
zaměstnavatelé by si s největší pravděpodobností
netroufli svěřit odpovědnou funkci člověku, na kterého
se nemohou stoprocentně spolehnout.

____

Rokio, jestli před pokládáním otázek nezačneš přemýšlet,
opravdu je začnu nahlašovat (poslední vážné varování).

Drap

jiná odpověď

Záleží také na tom, o jaké duševní postižení se jedná. Pokud ho někdo zaměstná, tak proč by to nemohl dělat?

anonym

ano

Z 50 % to vše pasuje na soudce – jinak nelze chápat rozsudky našich soudců .

Nic Nikdo

jiná odpověď

ali

ano

tady je možné vše.

led

jiná odpověď

Všetko záleží od rozhodnutia lekára, prípadne súdu…
Ak rozhodne, že psychický stav zabraňuje vykonávať požadovanú prácu, v tomto prípade postihnutý nemôže túto prácu vykonávať.
Tvrdiť o niekom, že je duševne postihnutý (nespôsobilý pre toto postihnutie vykonávať požadovanú prácu) môže byť bez dôkazu o duševnom postihnutí (lekárska správa) považované za ohováranie, prípadne, ale tu doporučuje pozrieť si príslušný paragraf Trestného zákona. Hlavne pozor, ak ide o verejného činiteľa, bez ohľadu na jeho politické zameranie.

PS. Možno ma užívateľka ivzez opraví, možno doplní…

Mc Merkurion

jiná odpověď

… záleží, jaká je ta porucha, ale většinou se daj na politiku, tam se jeden blbec navíc ztratí …

jiri Linhart

jiná odpověď

Kdyz mu nebude hrabat behem sichty,at to zkusi. Ale,po sichte mu hrabne tezce.

yuko

jiná odpověď

Zalezi, o jake postizeni jde a jak se projevuje, zda s nim zvladne sve zemestnani.
Tito lide by byli ve velke nevyhode proti tem, kteri na to nemaji papir. Kolik zije mezi nami lidi s dusevnim onemocnenim a pracuje na vyssich pozicich a nemaji na to sve postizeni invalidni duchod?
Zajimavy clanek na idnes:
V Česku žije až půl milionu lidí s vážným psychiatrickým onemocněním, třetina obyvatel se s ním někdy v životě léčila. Duševní poruchy a poruchy chování jsou druhým nejčastějším důvodem přiznání invalidního důchodu.
Jinde se zase pise, ze deprese patří mezi nejčastější duševní onemocnění vůbec a mnoho lidí se svou diagnózu ani nikdy nedozví. Podle WHO (World Health Organization) je po celém světě dokonce až 350 milionů lidí trpících depresí. Existují různé druhy depresí stejně jako různé typy duševních nemocí, které jdou ruku v ruce s úzkostí. (http://ona.id­nes.cz/zajima­vosti-o-antidepresivech-dzr-/zdravi.aspx?c=A160411­_094725_zdravi_pet)
Zdroj: http://ona.id­nes.cz/zajima­vosti-o-antidepresivech-dzr-/zdravi.aspx?c=A160411­_094725_zdravi_pet

Zdroj: http://www.ces­katelevize.cz/ct24/do­maci/1818662-psychiatrie-vykrocila-do-popredi-zajmu-na-reformu-pujde-vic-penez