ptáč

Může expanze vesmíru překročit rychlost světla?

Expanze vesmíru se v průběhu posledních 6 miliard let zrychluje. Může expanze vesmíru překročit rychlost světla, nebo už byla překročena?

Odpovědi
JájsemRaibek

Samozřejmě, že nic není nemožné, ale podle dnešních fyzikálních zákonů nemůže být nic rychlejší než rychlost světla. Takže podle dnešních zákonů nelze.

orwell

Jedna z hypotéz týkající se inflačního rozpínání vesmíru bere v úvahu i možnost, že vesmír (nebo alespoň některé jeho části) se v jistém krátkém období po velkém třesku rozpínal rychlostí větší, než je rychlost světla. Je ovšem otázkou, jak dalece toto odpovídá skutečnosti. Více informací viz http://pardal­net.wz.cz/PDF/22-Inflace-vesmiru.pdf

arygnoc

otázka je položená príliš všeobecne.

z hľadiska KOHO, čoho meriate rýchlosť rozpínania vemíru?

príklad:
ak vyšlem dva fotóny opačným smerom, z MÔJHO hľadiska sa oba pohybujú rýchlosťou svetla – z čoho môžem vyvodiť, že od seba sa vzďalujú rýchlosťou 2× väčšou, ako c.
to je ale RELATÍVNY pohľad.
pri pohľade z jedného fotónu na druhý za tieto od seba pohybujú práve rýchlosťou svetla (súvisí s tým časová dilatácia a iné fenomény sprevádzajúce dosiahnutie rýchlosti svetla).

takže:
neexistuje OBJEKTÍVNY pohľad na rozpínanie vesmíru, resp. ne meranie rýchlosti jeho rozpínania sa.
subjektívne je táto rýchlosť z každého miesta vo vnútri vesmíru iná (i keď o veľmi málo) a to najmä s ohľadom na jeho štruktúru (vesmír nie je homogénny ako nafukovací balón).
a simulovať nejaký pohľad zvonka /objektívny/ na rozpínanie sa vesmíru či pohľad vôbec sa nedarí a nedarí.

😉

lexx

může…gravitačním ohybem časoprostoru může světlo i předstihnout