Avatar uživatele
bolak

Může existovat stabilní černá díra, o průměru 1 centimetr?

Uzamčená otázka

ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce

Zajímavá 0 před 3887 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
Mapel

Ano, já ji mám několik let v dílně na stole a zdá se mi stále stabilní.

0 Nominace Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
honzikd

Mnoholetým sledováním manželčina úkazu, který pojmenováváte výše, mohu bezpečně tvrdit, že může. Ovšem, velikost (a hlavně průměr) se liší případ od případu.

0 Nominace Nahlásit


Avatar uživatele
Bercou

Můžou a existují.Singatura (jádro černé díry) má nekonečně malý průměr a nekonečnou hmotnost.Toto jádro působí na okolní předměty gravitační silou jjiž neunikne ani světlo.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
Katka16

slyšela jsem, že existují i mnohem menší (okem neviditelné) černé díry, překvapivě (pro mě) jsou nejsilnější, ale téměř okamžitě po svém vzniku zase zmizí…

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
Senator

Tak vzhledem k faktu, že černé díry jsou teoretické (předpokládá se, že se jedná o „stroskotalou“ hvězdu) ale nikdo si tím jistý není a pracuje se i s jinými teoriemi. Např. že se jedné o hmotné planety s gigantickou gravitační silou.

Ptát se na sukundární otázky ohledně něčeho, co existuje v rovině teoretické, není zrovna chytré =)

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
marvertin

Předpokládám, že za velikost černé díry považuješ Schwarzschildův poloměr, určující horizont událostí – cokoli padne pod tento horizont (včetně světla), už se nedostane ven. Veškerá hmota je však soustředěna v jediném bodě uprostřed černé díry, tzv. singularitě.

Velikost schwarzsildova poloměru je určen pouze hmotností černé díry. A protože může teoreticky existovat černá díra libovolné hmotnosti, může exitovat i centimetrová díra, ostatně tuto velikost by měla černá díra, která by vznikla kolapsem naší země do jediného bodu.

Avšak každá černá díra se kvantově vypařuje (a tudíž zmenšuje). Děj probíhá velmi u velkých děj velmi pomalu, u mikroskopických explozivně. Jak dlouho se bude vypařovat konkrétní díra nedokážu spočítat, takže netuším zda centimetrová díra vydrží miliardy let nebo jen milisekundy.

Jinou otázkou je, jak by měla centimetrová díra vzniknout. Ke stlačení hmoty je nutné nesmírného tlaku, který dokáže vyvolat jen gravitace ve velkých hvězdách, jejichž život končí. Přirozeně tak vzniknou jen „velké“ černé díry. Naopak miniaturní černé díry by mělo jít vytvořit v urychlovačích, ale jejich velikost je srovnatelná s velikostí jader atomů. Z toho lze vyvodit, že centimetrová díra sama o sobě nevznikne a člověk ji dlouho nebude ještě umět vyrobit, ale kdo ví?

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce
Avatar uživatele
bolak

A co se stane když se v blízkosti takový černý díry octne těleso větší než je její průměr? To se jako zašpuntuje nebo jak?

před 3884 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
Dochy

Vzhledem k poměrům v okolí černé díry by černá díra jakékoli blízké těleso rozcupovala na kousíčky a po malých soustech velmi rychle spapala.

před 3884 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
Dochy

Bercou: Nikdo neví, zda má jádro černé díry nekonečně malý půměr, jelikož a protože není znám žádný způsob, jak jej pozorovat. Obvykle se jako průměr černé díry bere průměr horizonu událostí, který alespoň trochu pozorovat a měřit lze. Co jsem tak viděl, tak nejmenší známá černá díra má průměr přes 20km. Pokud se nemýlím, pak výrazně menší černá díra (jako třeba kolem 1cm) je natolik málo hmotná, že by se prakticky ihned „vypařila“ (no spíše nemá šanci vzniknout). Ale nejsem odborník na černé díry 😉

před 3887 dny Odpovědět Nahlásit
Nový příspěvek