Amy9898

Může eletricky nabité těleso přitahovat i nenabité? Jak se to vysvětlí?

..

Odpovědi
kamila44444

Ne, obě tělesa musí být el. nabitá. Jedno záporně a druhé kladně. Pokud by byly obě tělesa stejně nabitá, tak se odpuzují.

dědulánek

Jak se to vysvětlí? Každé těleso je složeno z atomů hmoty. Když se podíváš na atom vidíš jádro (protony a neutrony) a pozor okolo jádra rotují elektrony (tzv. elektronový obal). Když je vše v rovnováze na každý proton (+) připadne jeden elektron (-). Atom (těleso) je elektricky NEURTÁLNÍ.
Jenže ty malé elektrony jsou pěkně neposedné a stačí málo, vychýlí se z dráhy a atomu opustí, ztratí se. Jejda atomu chybí elektron (-) a hned se jeví jako elektricky KLADNĚ nabitý, protože mu do rovnováhy chybí elektron(-). Tak i těleso z těchto atomů se bude jevit elektricky kladně nabité. Aby se to vědcům pěkně počítalo, označili si to místo na atomu, kde elektron chybí jako DÍRU, díru po elektronu (-).
Takže se hovoří o něčem co chybí, něčem co tam není co schází jako o nositeli kladného náboje.

Ale co ten chudák zbloudilý elektron, neumí být sám a tak se hned tlačí k jiným elektronům, které má nejblíž. Vlastní atom opustil a má ho daleko ale v jeho blízkosti je atom jiný, tak se tam nenápadně zkusí schovat. No a to je malér. Ten atom hmoty si byl do teď v pohodě NEUTRÁLNÍ, neprojevoval navenek žádný náboj, měl totiž stejný počet protonů (+) a elektronů(-), jenže teď mu ten cizí elektron (-) přebývá. Atom se tak stal elektricky ZÁPORNĚ nabitý, přebývá mu totiž elektron (-) nositel záporného elektrického náboje.

A už jsme u toho přitahování. Generálně platný vesmírný (universální) zákon o rovnováze velí napravit ten nepořádek. Pěkně všichni do rovnováhy a hned, teda hned jak to půjde. Princip rovnováhy velí aby si ty rozdílně elektricky nabité atomy ten chybějící / přebývající elektron předaly. Takže hybaj k sobě.
Proto se přitahovat budou jen ty atomy nabité rozdílně mají si totiž co předat, ty atomy nabité shodně se odpuzují, protože kontakt se stejně nabitým atomem by rovnováhu nenastolil.
No a těch nenabitých NEUTRÁLNÍCH se to netýká, nemají totiž to odevzdat / přijmout, nepůsobí na ně žádná nerovnovážná síla.

ted_sg

Ano. Stačí si nabít hřeben o vlasy a pozorovat, jak němu přiskakují nenabité papírky.

Vysvětlení je dvojí a závisí na povaze toho nenabitého tělesa:

  1. pokud je to vodič, jsou v něm volné elektrony, které se ke kladně nabitému tělesu přitahují. Těleso se tím sice nabije, ale polarizuje se – jedna strana bude trochu kladnější, druhá trochu zápornější. Protože jedna z nich je nabitému tělesu blíž, působí na ni větší síla a nenabité těleso je přitahováno k nabitému.

2)pokud je to izolant, funguje to podobně, ale na úrovni atomů a molekul. Elektrony se v molekulách nahrnou k jedné straně. Celkem se pak celé těleso (pořád neutrální) chová jako by jedno stranu mělo kladnější a druhou zápornější a stejně jako ve 1) je přitahováno.

Říká se tomu polarizace.

metro

Může, sice se žádné elektrony neuvolní, ale dojde k polarizaci náboje, tedy k tomu, že se atomy „protáhnou“ a obrátí se tak, že kladně nabité „konce“ se obrátí na jednu stranu a záporně nabité na druhou.