aja1986

může dynmit vybuchnou sám od sebe

Nejlepší odpověď
manon

Wikipedie říká: K výbuchu je potřeba rozbuška. Samotný dynamit je poměrně stálý na rozdíl od samotného nitroglycerínu, který vybuchuje již při malém nárazu.

Po určité době se mohou na povrchu dynamitu objevit kapky nitroglycerínu. Proto je třeba se starším dynamitem zacházet extrémně opatrně – je podobně citlivý na sebemenší náraz jako samotný nitroglycerín.

Další odpovědi
dudu

Manon má naprosto pravdu a opatrnosti při manipulaci s podobnými produkty není nikdy dost. Za totáče jsem služebně navštěvoval zbrojovku v Poličce. Tehdy tam byly m.j. zprovozněny věže na tavení a lití tritolu a tritolhexogenu, který se používal např. k laboraci /plnění/ protitankových min. Obě tyto klasické trhaviny vypadaly docela nevinně – trochu jako včelí vosko vonící po mandlích a dalo se do nich při dávkování dokonce i bušit dřevěnými palicemi. Přesto technologie byla maximálně obezřetná a vlastní věže byly giganti ze železobetonu obklopené kvůli příp. rázové vlně hlubokým lesem a ohraničené valem.

Mapel

Dynamit sám nevybuchne. Můžete s ním topit i v kamnech a nic se nestane. K výbuchu potřebuje rozbušku.