bolak

Může dostat rakovina rakovinu?

Jsou látky a záření, který můžou vyvolat rakovinu. Dá se tohohle v medicíně nějak využít? Vyvolat rakovinu která by zničila tu původní rakovinu nebo aby se dva nádory navzájem „požraly“?
Doplňuji:
Pájo: tou druhou rakovinou sem myslel nádor, ale napsal jsem to takhle, chtěl jsem aby to znělo světově, jako: jestli jde pojistit pojišťovna nebo jestli je možné vykleštit klíště

dal bych ti palec, ale na záčátku si mně vyknul a tím si mě totálně vytočil…no ještě si to rozmyslím, teď když už každou tvou odpověď neobchází melichar a s baltazarem tak to skóre nabíhá dost pomalu :)

Nejlepší odpověď
Pájo

Rakovina nemůže dostat rakovinu.

Nepřesně chápete, čím vlastně rakovina je.
Rakovna je, zjednodušeně řečeno, onemocněním

  • našich vlastních buněk (porucha regulace růstu) nebo
  • poruchou imunitního systému (imunitních buněk, které „buňky na scestí“ likvidují)…nebo
  • kombinací obého

Nejedná se o nákazu „cizím organismem“, tedy jinými buňkami.

Každá buňka našeho těla má nastaveno, kdy… kde… jak moc, za jakých podmínek a jak dlouho má růst a kdy svůj růst ukončit.
Zdravá buňka při svém růstu „bere ohled“ na své buněčné okolí a roste na základě svého buněčného naprogramování. Roste v souladu s prostorem, který má… funkcí, kterou vykonává a jen na základě dostupných živin. Pokud je nakažena (např. mikroorganismem při běžném onemocnění)..nebo rozpozná svou poruchu – mutaci – buď se sama opraví nebo tuto situaci sama nahlásí (na svém povrchu prezentuje znaky – označí se za porouchanou/na­kaženou) a sama sebe tím předhodí imunitnímu systému a ten ji zlikviduje. Nebo rozpozná, že se její čas již naplnil a spustí svoji autodestrukci – programovou smrt (apoptóza – http://cs.wiki­pedia.org/wiki/A­popt%C3%B3za).
V každém okamžiku jsou v našem těle imunitním systémem likvidovány potenciálně nebezpečné – porouchané buňky. Je to přirozený a funkční proces.

Rakovinná buňka se naopak vymyká kontrole a značně roste (porucha regulace – neakceptuje STOP RŮSTU, nespouští apoptózu, snaží se oklamat imunitní systém). Roste nehledě na množství dostupných živin a prostoru. Bujení takové buňky může být naprosto neškodné (např. bradavice), ale také může v poměrně krátké době postiženého zahubit (např. některé nádory krve – některé leukémie).
Obvykle se považuje za projev zhoubnosti (malignity) to, že nádor roste infiltrativně do okolí a je schopen se rozsévat po těle a zakládat vzdálená ložiska, tzv. metastázy.

Jsou látky a záření, které u normálních buněk způsobí poruchu a nastartují zhoubné dělení a poruchu funkce těchto buněk.

Současná taktika boje proti rakovinným buňkám se zaměřuje na přesnější zacílení léčiva.
Nové léky jsou koncipovány „jako odstřelovači“, kteří v davu nevinných (buněk) zlikvidují padoucha, aniž by se ostatním cokoli vážného stalo.
Rakovinná buňka má odlišné povrchové znaky a jinak probíhající metabolismus… a to je klíč k úspěchu. Snahou je, aby se léčivo proti rakovině vázalo (pomocí těchto specifických povrchových znaků, které zdravá buňka nemá nebo pomocí upravených metabolitů) pouze na tyto růstově a funkčně zvrhlé buňky a ty likvidovalo nebo zastavovalo jejich růst… a ušetřeny byly buňky normální = zdravé… (což v konečném důsledku po/vede k výraznému snížení nežádoucích účinků současných i nových cytostatik – http://cs.wiki­pedia.org/wiki/Cy­tostatika).
Doplňuji:
Baltazar tu nekdy bývá…
Ale změnilo se bodování, jak jistě víš… (směrem dolů) …tím to bude.

Další odpovědi
Lucijej

Jestli může dostat rakovina, to nevím. Ale existuje jakási léčba, kdy se nádor nechá vyhladovět k smrti. Člověk sníží příjem živin na naprosté minimum, žije pouze z určitých zeleninových šťáv – z brambor, řepy aj. A když nádor nemá už jak z organismu přijímat energii, začně požírat sám sebe.

arygnoc

pochybujem.
skôr spolieham na nejaké geneticky modifikované baktérie (v prírode existujú baktérie špecializované na požieranie špecifických tkanív – i živých), ktoré nádor proste zožerú, prípadne nejakú chémiu. Len musíme čakať, kým vedátori na niečo neprídu.
Ožarovania sa bojím, ale čo iné by mi asi ostalo, že?

anonym

O rakovině bylo napsáno mnoho a hodně se toho asi ještě napíše, protože pro lidstvo je to stále velmi nebezpečná a těžce léčitelná choroba. Občas „prosáknou " informace, že na ten či onen kmen rakovinových buněk se našel způsob léčby, ale v praxi to vypadá jinak. Na netu čas od času dostanu "zaručenou zprávu“, že pitím odvaru z „čehosi“ se mohu rakoviny zbavit, nebo že ji jde dokonce zlikvidovat užíváním jedlé sody…
Jsou to všechno „blbosti“ a s takovým šarlatánstvím bych si nezahrávala ani u jiných osob, aniu sebe.
Vcelku lze říci ale to, že není laboratorně vyvinut druh rakoviny, který by jinou rakovinu vyřadil ze hry.
Mám-li možnost zde svůj názor shrnout, tak na dost chabou otázku Pájo reagoval excelentně. Taková odpověď se dá skutečně přečíst „jedním dechem“. Díky za ni.

honza19hk

rakovina se léčí ozařováním gama zářením které je také radioaktivní.
Takže to jde.nevím jestli se nádory sežerou ale spíše spálí,alespoň v tomto případě.