Radek.Netik

Může dítě mladší 12 let pokud má 156 cm a 53 kg jezdit na sedadle spolujezdce bez podsedáků?

Dobrý den,chtěl bych se zeptat zda li může dítě mladší 12 let sedět na sedadle spolujezdce když má 156 cm a 53 kg bez podsedáku?Díky za odpověď

Nejlepší odpověď
Miroslavst

NE. Řidič je povinen přepravovat osobu mladší 12 let nebo osobu mladší 18 let a menší než 150cm na sedadle vedle řidiče pouze za použití zádržného systému.
Z toho plyne, že dítě mladší 12 let nemůže být bez sedáku přepravováno na sedadle vedle řidiče.

Další odpovědi
standa

MŮŽE, protože jsou splněny ´váhové´ i ´velikostní´ limity. Limit věku 12 let pro tyto účely již v zákoně není uplatněn.

§ 6 zákona o silničním provozu

(1.b) Řidič motorového vozidla je povinen nepřepravovat ve vozidle…, které není vybaveno zádržným bezpečnostním systémem:

  1. dítě mladší tří let
  2. dítě menší než 150 cm na sedadle vedle řidiče,

1.c) přepravovat ve vozidle kategorie…, které je vybaveno zádržným bezpečnostním systémem, dítě, jehož tělesná hmotnost nepřevyšuje 36 kg a tělesná výška nepřevyšuje 150 cm, pouze za použití dětské autosedačky

cukrar

zákon nezná pojem podsedák, ale je autosedačku. Ale to je na delší právní rozbor.