Může dítě letět na Mallorcu,když jej mám zapsané v občance?

Dobrý večer,jak je to prosím s leteckou dopravou,když mám syna zapsaného v občance,stačí to,nebo musí mít svůj pas?Konkrétně se jedná o let na Mallorcu.Děkuji Žaneta.

Nejlepší odpověď
kropitko

Osobně se domnívám,jelikož Španělsko je v EU,že by mělo postačit dítě zapsané v OP. Ale já bych raději nechala dítěti vystavit pas,aby se nevyskytly nějaké potíže,které by Vám mohly pokazit dovolenou.

Další odpovědi
lorja

Malorka náleží Španělsku,takže se podívejte na odkaz :

Zdroj: http://www.mzv­.cz/jnp/cz/en­cyklopedie_sta­tu/evropa/spa­nelsko/cestova­ni/documents.html

standa

Tento dotaz je docela častý a existují bohužel protichůdné právní výklady ☹

Dovolte mi, abych uvedl striktní právní výklad, který však v 99% případů není uplatňován…, ale to 1% může strašit a pokud se nějaký debilní celník na letišti v Palma Mallorce rozhodne vaše dítě, které nebude mít svůj pas, nevpustit, tak mohou nastat VELKÉ problémy.

Ale jak říkám, je to 1% 🙂

Takže zákon ´říká´ a lze jej striktně vykládat i takto:

I.
K opuštění území k cestě do států Evropské unie lze jako cestovní doklad použít i občanský průkaz (OP) se strojově čitelnými údaji, pokud nemá oddělenu vyznačenou část

II.
Pokud dítě nemá vlastní pas, ale je zapsané v OP rodiče, tak při velmi přísném výkladu zákona (č. 329/1999 Sb.) nelze tento OP považovat za cestovní doklad pro dítě, neboť u dítěte nelze prokázat zákonem předepsané náležitosti, jakými jsou např.:

  • neprokáže se státní občanství dítěte, neboť do občanského průkazu se zapisují i děti cizinci *)
  • do OP rodičů se zapisuje místo data narození a pohlaví ´jen´ rodné číslo dítěte. **)

Z uvedených důvodů není určitými institucemi doporučováno cestování dětí zapsaných v občanském průkazu rodičů bez vlastního cestovního dokladu.

vysvětlivky:

*) na rozdíl od občanského průkazu se do cestovního pasu rodičů zapisují pouze děti, které jsou státními občany České republiky.

**) Rodné číslo, jakožto vnitrostátní identifikační údaj, může být nesrozumitelné pro cizí státní orgány.

Zdroj: http://www.sa­git.cz/pages/sbir­katxt.asp?zdroj=sb99­329&cd=76&typ=r