Může dítě letět na Mallorcu,když jej mám zapsané v občance?

Dobrý večer,jak je to prosím s leteckou dopravou,když mám syna zapsaného v občance,stačí to,nebo musí mít svůj pas?Konkrétně se jedná o let na Mallorcu.Děkuji Žaneta.

Uzamčená otázka – ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce.

Nejlepší odpověď

Zlatý

Osobně se domnívám,jelikož Španělsko je v EU,že by mělo postačit dítě zapsané v OP. Ale já bych raději nechala dítěti vystavit pas,aby se nevyskytly nějaké potíže,které by Vám mohly pokazit dovolenou.

Další odpovědi:

Bronzový

Malorka náleží Španělsku,takže se podívejte na odkaz :

Zdroj: http://www.mzv.cz/jnp/cz/encyk lopedie_statu/evropa/spanelsko /cestovani/documents.html

Zlatý

Tento dotaz je docela častý a existují bohužel protichůdné právní výklady :-(

Dovolte mi, abych uvedl striktní právní výklad, který však v 99% případů není uplatňován..., ale to 1% může strašit a pokud se nějaký debilní celník na letišti v Palma Mallorce rozhodne vaše dítě, které nebude mít svůj pas, nevpustit, tak mohou nastat VELKÉ problémy.

Ale jak říkám, je to 1% :-)

Takže zákon ´říká´ a lze jej striktně vykládat i takto:

I.
K opuštění území k cestě do států Evropské unie lze jako cestovní doklad použít i občanský průkaz (OP) se strojově čitelnými údaji, pokud nemá oddělenu vyznačenou část

II.
Pokud dítě nemá vlastní pas, ale je zapsané v OP rodiče, tak při velmi přísném výkladu zákona (č. 329/1999 Sb.) nelze tento OP považovat za cestovní doklad pro dítě, neboť u dítěte nelze prokázat zákonem předepsané náležitosti, jakými jsou např.:
- neprokáže se státní občanství dítěte, neboť do občanského průkazu se zapisují i děti cizinci *)
- do OP rodičů se zapisuje místo data narození a pohlaví ´jen´ rodné číslo dítěte. **)

Z uvedených důvodů není určitými institucemi doporučováno cestování dětí zapsaných v občanském průkazu rodičů bez vlastního cestovního dokladu.

----------------

vysvětlivky:

*) na rozdíl od občanského průkazu se do cestovního pasu rodičů zapisují pouze děti, které jsou státními občany České republiky.

**) Rodné číslo, jakožto vnitrostátní identifikační údaj, může být nesrozumitelné pro cizí státní orgány.

Zdroj: http://www.sagit.cz/pages/sbir katxt.asp?zdroj=sb99329&cd=76& typ=r

Diskuze k otázce

U otázky nebylo diskutováno.

Zajímavé otázky v kategorii Cestování

Přihlásit se

Položte otázku, odpovězte, zapojte se, …

začněte zde

Reklama

Kvalitní odpovědi v: Cestování

Zlatý Drap 347
Zlatý annas 290
Zlatý hanulka11 223
Zlatý led 209
Zlatý gecco 172
Zlatý quentos 161
Zlatý marci1 144
Zlatý mosoj 115
Zlatý Lamalam 114
Stříbrný Agneta 77

Zobrazit celkový žebříček

Facebook

Váš požadavek se vyřizuje, počkejte prosím.