barnajka

Může člověk pít neomezené množství tekutin, a nebo existuje nějaký maximální doporučený limit?

Dnes tu padla otázka, kolik tekutin v letních parných dnech vypijeme.
Pořád někde čteme, jak je pitný režim důležitý a že pro správný chod organismu je ideální přijmout aspoň 2–3 l tekutin denně. Fajn. Ale existuje i limit maximální?
Co když tak moc podlehnu touze žít zdravě, že se každý den donutím vypít 7–8 l, přestože normálně vypiju třeba jen polovinu toho množství… Může mi to uškodit, a nebo je voda natolik blahodárná věc, že prospívá v jakémkoliv množství? :)
Doplňuji:
Lidičky, proboha – NEBLÁZNĚTE!!!! Kdo řekl, že JÁ piju 7–8 litrů?! :D
Já se ptala jen TEORETICKY, můj ty bože!!!!
Já si za den vypiju ty svoje 4 litry a jsem ráda, že jsem ráda – víc by mi buď roztrhlo močák, a nebo bych umřela na vyčerpání organismu, jak bych každých 5 minut lítala na WC :D
Takže klídek, klídek – OPRAVDU se zajímám jen teoreticky. Ale děkuju za vaše obavy o moje zdraví :)))

Nejlepší odpověď
Berušinka

Barny, víc jak 10 litrů denně škodí z toho důvodu, že bys měla rozvrácený metabolismus – špatné hodnoty minerálů, vitamínů apod. Pak to končí samozřejmě smrtí.
Já tedy piju víc než 4 litry, protože je to ideál – kor tedka v létě.
Doplňuji:
Tak já vím, že nejsi „hloupá“, abys pila tolik litrů vody =)

Ostatní to asi špatně přečetli, proto si mysleli, že si taková „vodomila“ =D

Další odpovědi
chudst

Oj, 7–8 litru?! Neblazni! Voda rozhodne neprospiva v jakemkoli mnozstvi. A to jsem si myslel, ze kdyz vypiju cca 3–4 litry denne, ze je to relativne dost; vetsina lidi v mem okoli ma problem do sebe nacpat ted v lete 2 litry. Tys je trufla az 4× :) Kazdopadne – nevim, kde jsem to cetl, ale je idealni 0,4l na kazdych tvych 10kg vahy. Ale moc tekutin take skodi. Tohle mam zafixovane, ted jsem to onehdy cetl, ale netusim kde.

A k touze „zit zdrave“ – zit zdrave rozhodne nenamena jist jen ovoce a pit milion litru vody. Mimo rekreacniho sportu – zit zdrave znamena jist normalne vicekrat denne tak, abys nemela hlad. Na snidani neco, co ti doda energii (a ano, Bebecka jsou skutecne dobra), na svacinu neco lehciho (dopoledni svaciny vetsinou ja osobne ignoruju) obed poradne maso, na svacinu odpoledne nejaky jogurt ci ovoce a na veceri nejaky namazany rohlik. Mas-li na neco chut, tak misto cokolady ci bramburku si das treba piskoty nebo ovoce ci zeleninu. To je relativne zdrave ziti. Odmitat jidlo anebo ho nevhodne vybirat (budu jist jen zeleninu!) neni dobre (coz samozrejme netusim, jestli delas); ale rozhodne se ani prelivat neni dobre. Obcas, kdyz se nekdo rozhodne „zit zdrave“, si spis skodi, nez aby si pomahal.
Doplňuji:
Aah! Tak ted jsi me dostala, viz mail. Ja se vazne o tebe zacal bat. To nam tu vickrat nedelej! :) // Ackoli skutecne kdyz si to ctu, tak jsi tam vazne nepsala, ze bys neco takoveho delala. Takze – moje blbost.//

iceT

Nemučte se dobrovolně
I když je totiž příjem tekutin důležitý, jejich nadměrný přísun může vést ke zdravotním potížím. Malý příjem tekutin je totiž stejně nevhodný jako příjem zvýšený. Ten může vést k převodnění, tedy ke stavu, kdy jsou nadměrně zatíženy ledviny a srdce. V extrémních případech může vést k jejich selhání. K převodnění zpravidla dochází při takzvané nárazové konzumaci tekutin. Prolévání vodou patřilo ve středověku k mučícím technikám nechvalně proslulé inkvizice. Oběti zpravidla zemřely na neschopnost vstřebat další tekutinu. Z poslední doby je například známý případ osmadvacetileté Američanky, která zemřela několik hodin poté, co v rámci radiové soutěže nárazově vypila sedm litrů vody.

Zdroj: http://www.vi­talia.cz/clan­ky/pitny-rezim-neni-2-5-litru-denne-nesmysl/

terry

Zcela jistě to v některých případech může i škodit.
Proč se NUTÍŠ pít 7–8 l? 4 l jsou naprosto dostačující.
Můžeš si způsobit intoxikaci.

Drap

Samozřejmě, všeho moc škodí. Dojde například ke znařnému roztažení žaludku. Určitě neni zdravé přehánět cokoli.

arygnoc

i teoreticky – nedoporučuje se.
vyjma pivařů.

kosaaaak

Lidský tělo dokáže zpracovat cca 1 litr tekutin za hodinu. Jeden můj kamarád z hecu vypil během hodiny 10 piv, a nemohl se pak ani hnout. Pořád se motal, blábolil nesmysly a neudržel se na nohou. Všichni si mysleli že je jenom vožralej, ale ve sutečnosti mu začaly selhávat ledviny. Takže pitnej režim jo, ale 5 litrů najednou je moc. Máme sice skoliózu ale nejsme velbloudi ;).

lexx

ano, může za předpokladu že jde o pivo

pokazdejinak

barnajko, jsem ráda, že to nadměrné pití nemáš v úmyslu, protože i když voda je potřeba, ani s ní se to nesmí přehánět – smrtící můžou být i ty tvoje 4 litry, pokud bys je do sebe dostala najednou nebo během 2 hodin:
http://en.wiki­pedia.org/wiki/Wa­ter_intoxicati­on
http://xman.id­nes.cz/nejbizar­nejsi-skony-muzete-umrit-zizni-i-upit-se-vodou-k-smrti-psg-/xman-styl.aspx?c=A110426­_122816_xman-styl_fro
http://ona.id­nes.cz/pri-cviceni-se-snadno-odvodnite-aneb-nejvetsi-myty-o-dehydrataci-pxt-/zdravi.aspx?c=A110629­_174301_zdravi_pet

při nadměrném pití totiž dojde ke změně osmotického tlaku v těle, je příliš řídká krev a buňky začnou vodu nasávat a zvetšovat se – problém nastane v mozku, který nemá KAM se roztáhnout, takže oběť umírá s bolestí na otok mozku… ledviny ani nestihnou selhat, ale kdyby měly čas, tak to taky udělají

Džuls

Niekde som čítala, že na každých 20 kg hmotnosti 1l vody, ale to je tiež také, vieš, lebo keď niekto váži trebárs 140 kg, tak vypije 7 litrov? 🙂 Mojej mamči robil problém dodržiavať pitný režim, ale potom si každé ráno pripravila 5 0.5 l fliaš a behom dňa ich v pohode vypila. Pi len toľko, koľko vládzeš a zvládneš:-)