Může cizinec např. Agličan či uprchlík z afriky získat v ČR certifikát z českého jazyka?

Třeba kvůli kvalifikaci nebo zvýšení možností na trhu práce.

Může to získat i Čech, aby dokázal, že češtinu má opravdu v malíku?
Co když by někdo chtěl dělat češtináře, ale neměl by věk (třeba vyšší), čas atd. na studium, tak že by si udělal certifikát z čestiny přes nějaké zkoušky/kurz/rek­valifikaci a pak se mohl ucházet o místo učitele?

A co Slováci? Ti zůstanou ignorováni jen proto, že to máme docela podobné?

Můžu získat certifikát ze Slovenského jazyka?

Odpovědi
ivzez

V rámci našeho školství nevím o žádném certifikátu z českého nebo slovenského jazyka. Učňové skládají závěrečnou učňovskou zkoušku a středoškoláci maturitu.
Pak už vím jenom o státní zkoušce.

Nějakou zkoušku snad (??) skládají žadatelé o povolení trvalého pobytu. Mám dojem, že i žadatelé o udělení českého občanství prokázují znalosti češtiny a českých reálií. [Před několika lety jsem někde viděla web s tímto zaměřením, ovšem, kde je mu dneska konec…]