pizlicka

muze chtit po pritelkyni,aby z domu odesla,pokud tam ma trvaly pobyt?

moje byvala švagrova,pres rok zije s přítelem,kvuli priteli opustila sve zazemi a bydli s nim v jeho domečku.on ji sám od sebe slíbil,ze si ji vezme.po společne dovolene otocil,a tvrdi,ze papir k zivotu nepotrebuje.jenze ona u nej bydli i se svým dítětem,a sama citi,ze nemá zadnou jistotu.on ma také dceru,ktera bydli s jeho ex kousek od nich.ma byvala švagrova u pritele ma trvaly pobyt spolecne se svou dcerou.mě zajíma,jestli v pripade rozchodu,ji nejak trvaly pobyt chrani,aby ji nemohl vyhodit.Děkuji moc!muze se ona nejak chranit??domeček je samozrejme jeho.
Doplňuji:
na navrh vlastnika sice mozne je trvaly pobyt zrusit,ale to pry trva pul roku.to by me zajímalo,jak to budou delat majitele domů,kdyz najemnici budou muset mit trvaly pobyt povinne.TAKZE TO ZNAMENA,ZE JI VYHODIT NEMUZE,DOKUD NEBUDE MIT ZRUSEN TRVALY POBYT??

Nejlepší odpověď
Emefej

Trvalý pobyt jí nijak nechrání. Z přihlášení občana k trvalému pobytu žádná práva k dané nemovitosti ani k jejímu vlastníkovi nevyplývají. Na návrh vlastníka nemovitosti je možné trvalý pobyt zrušit.
Doplňuji:
Tím, že někdo má někde trvalý pobyt, mu nevznikají žádná práva k dané nemovitosti. Trvalý pobyt má pouze evidenční charakter kvůli potřebám státu, nic víc.

Další odpovědi
Funna

trvalý pobyt je mýtus z dřívějších dob…nechrání nikoho před ničím a 100% nedává žádná práva k místu bydlení a majitele nemovitosti k ničemu nezavazuje a ten nemá žádné povinnosti vůči bydlícímu…

existují jen dva případy právního titulu (kdy NELZE někoho jen tak vyhodit na ulici) – a to buď samotné vlastnictví nemovitosti, nebo nájemní smlova, která nebyla mnájemníkem porušena…a tvá přítelkyně nemá zjevně ani jedno, takže ji partner může vyhodit, kdykoliv se mu zachce, bez jakéhokoliv odškodnění…

ad doplnění…dnes si může podnájemník zapsat trvalé bydliště i bez souhlasu majitele nemovitosti…ale opět se nic neděje…trvalý pobyt a nárok na bydlení spolu nijak nesouvisí…takže ani neexistuje nějaká půlroční „ochranná“ lhůta než dojde ke zrušení trvalého pobytu a k následnému vystěhování…

gecco

K Doiplnění:
Může „ji vyhodit“ – ať má trvalý pobyt psaný, kde chce…
Z titulu „trvalého pobytu“ nevzniká majiteli nemovitosti žádná povinnost a ´nájemníkovi´ (tedy ani oné švagrové) naprosto žádné právo…

ivzez

Je to naopak:
Trvalý pobyt lze zrušit až v okamžiku, kdy přítelkyně nebude v domě bydlet.

Trvalý pobyt nezakládá žádné právo k nemovitosti
a v žádném případě nechrání před vystěhováním.

—–—–
Vlastník domu/bytu může z domu/bytu vyhodit toho, koho už tam nechce
a netrvá to půl roku. Půjde-li si za tím, může to vyřešit během pár týdnů.

Stačí písemná výzva k opuštění nemovitosti s rozumnou lhůtou k vystěhování,
potom může vyměnit zámky a určit termín, kdy si přítelkyně může přijet pro věci.

—–—–

Bez souhlasu majitele si lze trvalý pobyt přihlásit pouze do bytu/nemovitosti,
u níž člověk může prokázat oprávněnost užívání nemovitosti.

Oprávněnost lze prokázat platnou nájemní smlouvou [nájemník],
nebo výpisem z katastru nemovitostí [majitel].

► v případě podnájmu je nutný souhlas majitele ◄

—–—
Nemá-li přítelkyně platnou nájemní smlouvu, nemá žádné oprávnění dům
užívat. Odvolá-li majitel svůj souhlas k bydlení, bude se muset vystěhovat.

Emefej

Jenom doplním – pojem „Trvalý pobyt“ zná naše právo pouze ve vztahu k cizincům. Pro našince nic takového neexistuje, zákon zná pouze pojem „Místo trvalého pobytu“.

pizlicka

když bydlel muj manzel u sve matky a ji hrklo v hlavičce,a zavolala policii,ze ho tam nechce,a on se branil,tak chteli obcanku.zjistili,ze ma v obcance trvaly pobyt a matinka mela smulu.

Dochy

To je ale o něčem jiném. Přeci jen vztah dítě-rodič je poměrně jasný a to že děti bydlí v domě rodičů je normální. „Cizí“ ženská v mém bytě je trochu jiný případ.
Alespoň předpokládám, nejsem ani právník ani policista.

pizlicka

predpokladas spatne.ja jsem vlastníkem nemovitosti,volala jsem také kdysi policii,protoze pritel demoloval vybaveni domu,a policie mi rekla,ze demoluje svoje zidle,ale ze nici moji podlahu temi židlemi,to jim je fuk,a rekli,z je to spolecne a at se domluvime.mrkli mu do občanky,aha,trvaly pobyt má,a tradá,odfrčeli ☹

cukrar

pizličko,
neznám Váš případ podrobně, ale to že má přítel trvalý pobyt v domě, neznamená že má právo na bydlení v něm..

pizlicka

ja tu bydlim tři roky,pritel 40let,je dárce tak s usmevem ničí,protoze argumentuje tím,ze i když mi dům daroval,budoval jej,a muze jej ničit.prosi te,nesud,proc doslo k darovani,byli jsme strasne zamilovani,melo to hodne vazne duvody,kvuli jeho ex,a tak,rozebirat to nechci,kazdopadne od te doby,co je dům na me,mu na domu nezalezi,a tak se k nemu i chová.ja fakt nevim,co s tim.yhodit dárce,i když jedna jak jedna je mi proti vůli,a on to ví.