VeRe1983

Může být stejný druh oleje pro benzínové i diesel motory?

Zaujal mě popis na obalu automobilkou doporučeného Shell oleje na kterém je uvedeno, že je určen pro oba druhy motorů. Je to vůbec možné? Vzhledem k nabízeným olejům pro dieselové motory jsem vždy myslel, že tyto oleje jsou vzájemně odlišné.
Doplňuji:
Díval jsem se teď na obal a jsou tam normy ACEA A3/B3 a API SN/CF takže to napovídá, že by to mohlo být univerzální. Ony nejasnosti u mě vzbudil dvojí obal, kdy na jednom obalu téhož výrobku byla uvedena vhodnost pro oba typy a na druhém nikoliv, přičemž jde o totožný výrobek. A aby se to nepletlo, navíc jsem ještě viděl HX7 speciálně pro diesel.

Nejlepší odpověď
Dochy

Na olejích se zpravidla píše i (doufám že to nespletu) zátěžová kategorie pro benzin a diesel. Olej je většinou použitelný pro oba motory, jen by sis měl ověřit, zda olej dle zátěžové kategorie je vhodný do tvého motoru.
Takže nejdřív si zkontroluj doporučenou viskozitu a pak si ověř tu zátěžovou kategorii pro tvůj typ motoru… (obvykle se udává tuším Sx pro jeden typ a Cx pro druhý typ motoru, druhé písmeno udává tu kategorii)
Doplňuji:
http://www.pe­troleum.cz/vy­robky/oleje-motorove-specifikace.aspx

Další odpovědi
Drap

Ano je to možné.