jjj123456789

Může být soudce dobrý křesťan?

V bibli se přece píše Nesuď, nebo budeš sám souzen.

Nejlepší odpověď
cochee

V bibli se tím jistě myslí soukromý soud = úsudek někoho o někom jiném a následek toho (podle moderního „jak se do lesa volá, tak z něho vyleze hajnej a dá ti po čuni“), ne profesionální výkon profesionálního soudce.

Další odpovědi
led

Odsoudíš-li neprávem, právem budeš souzen
Nesuď, aniž znal bys pravdu
Nesuď, když neznáš okolnosti, jež vedli ke spáchání činu
Když držeti Bible svaté se budu doslova,
ptám se vás, vás všech,
proč tolik zášti proti lidem jiních názorů?
Podle čeho soudíte jiné,
když sami prohráváte vlastní při
se Zákony Božími,
Zákony společnosti
a lidským citem?
Pamatuj, Tvé činy budou souzeny
následovníky tvými i mými,
kráčejícími v našich šlépějích
Soudce v taláru soudí dle litery zákona, nemůže soudit dle svého svědomí, lásky, citů, náboženského vyznání, barvy pleti, či pohlaví … musí navrch dát důkazům a zákonu. Jestli tak nečiní a zákonům se příčí, soudem může býtí souzen za porušení zákonů i soudcovské etiky.
A jestli zákon špatný je, tak musí se změnit, no dokud nezmění se a jeho platnost není popřena, zastavena, zrušena, soudce jej musí v rozhodnutí brát.

ivzez

To nevím, ale mohlo by to fungovat naopak: Křesťan by
(z důvodu, který zmiňujete) mohl být dobrým soudcem …

Kelt

Práce a náboženská víra jsou dva odlišné pojmy. Pokud ten člověk vystuduje daný obor a vykonává funkci soudce a drží se zákonů, které platí, tak nezáleží na tom, zda je ateista, muslim, křesťan, nebo … Jsou zákony, které se musí dodržovat a kdo je nedodrží, bude potrestán. Někdo musí určovat, jak bude viním potrestán. Když dítě udělá něco špatného, dostane naplácáno, vyhubováno, je nějak trestáno, pokud má rozumné rodiče. Nezáleží, jaké jsou víry. Ale pokud myslíte, že soudce nemůže soudit, protože nezná všechny důvody a řídí se jen zákonů a má klapky na očích, asi máte pravdu. Za totality byli odsouzeni lidé, kteří se komunistům nehodili do krámu. Jaký člověk byl takový Urválek. Tito lidé museli najít viníka a odsoudit ho.
Ideální případ soudce je Soudce Ooka z příběhů z Japonska. A i když soudce někoho odsoudí a cítí vinu a je křesťan, tak se může vyzpovídat a bude zase dobrým křesťanem.

Hina

nikdo nemůže být dobrý soudce, protože lidi chybujou, vždycky..