SpeedyCZ

Může být script nebezpečný?

Sám totiž znám jeden na otevření a zavření mechaniky, aby to dělalo furt dokola, a stačí aby jste ho vložili jako text na web… Samozřejmě ho sem nebudu pšát, protože by se vám otevírala a zavírala mechanika :D… A zpět k věci… Lze aby mi někdo scriptem zničil, či poškodil pc? Script nepotřebuji (nejsem virusácký hov*do), jen chci vědět co s ním můžete udělat, a jestli se to může šířit bez styku s pc… pouze přes web, bluetooth atd… Díky…

Odpovědi
anonym

to zalezi na zabezpeceni a kvalite prohlizece se kterym brazdite vody internetu … rekl bych ze s firefoxem nebo google chrome spolu s nejakym spolehlivym antivirovym programem (avira, avast, atp.) ktery rozpozna nejproflaknutejsi hrozby nic nehrozi … nejvetsi hrozbou jsou vsak pluginy a doplnky jako treba ActiveX, flash, xul/com nebo java ktere maji az prilis velke pravomoce v systemu a prave tim nejrizikovejsim z nich (activex) disponuje bohuzel take nejhure proslusly prohlizec Internet Explorer. Velmi nebezpecna vecicka.

zakazanim techto doplnku a velmi obezretnou instalaci novych doplnku muzete vyrazne omezit ryzika. Osobne bych zcela vypnul ActiveX a Java … dve relativne zbytecne a pritom nebezpecne platformy ktere oteviraji prilis mnoho potencialnich ryzik ve vasem internetovem prohlizeci … podobne i Flash, ale bez toho se asi dnes uz neobejdete, takze je to nutne zlo.

nicmene abych odpovedel na puvodni otazku, tim slovem script jste patrne mel na mysli JavaScript (kdyz tak mne opravte), tedy nic co by se tykalo vyse uvedenych pluginu a rozsireni … ne javascriptem skutecne pocitac nijak neposkodite. Vzdy samozrejme existuje hypoteticka moznost chybne implementace javascriptoveho interpreteru, ale dnesni implementace jsou uz proverene a relativne velmi bezpecne.

Pokud vsak nekoho primejete k tomu aby si stahnul exe, bat/cmd, com, vbs, a podobny soubor do pocitace a spustil jej s pravy lokalne bezici aplikace, mate samozrejme diky neopatrnosti takoveho uzivatele dvere dokoran a muzete delat prakticky cokoliv …