huxa

Může být rozkazovací způsob od slova konat kromě konej také koň?

Bylo by to správně v jiném období? (19., 20. století)

Nejlepší odpověď
Sůwa

Koň, by byl rozkazovací způsob od nespisovného slovesa „konit“. V hovorové řeči by se dal použít třeba : " nezkoň to prosím tě"

Další odpovědi
annas

Doplním historii. V 19. století se čeština příliš nelišila od dnešní, proto jediný
správný tvar rozkazovacího způsobu je konej, protože sloveso konati se ve staročeštině časovalo takto: konaju, konaješ,…rozk. způsob: konej stejně jako dělej! (dělaju, dělaješ…)
I když se změnilo zařazení slovesa do jiné slovesné třídy a sloveso se časuje: konám jako dělám – tvar rozkazovacího způsobu zůstal původní, tedy konej…

V. V.

Vojtěch

Nejsem odborník na Češinu z toto období, ale pokud si vzpomínám, ve starých knížkách se používá také „čiň“.

MK44

Moc s tím neexperimentujte, nebo se toho spousta lidí chytne. Jen si představte, jakou snadnou výmluvu k výsledku své činnosti by měl každý, koho byste k ní vyzvali.