bolak

Může být pomluva pravdivá?

Když se řekne „pomluva“, znamená to vždycky jen něco nepravdivého?

Nejlepší odpověď
beer

Pomluva znamená nepravdivý údaj(e), nemůže být tedy pravdivá:
http://cs.wiki­pedia.org/wiki/Pom­luva

Další odpovědi
fcoop

Pomluva je v českém právním systému specifikována v zákoně č. 40/2009 Sb. (trestní zákoník). Definuje ji § 184, který říká
(1) Kdo o jiném sdělí nepravdivý údaj, který je způsobilý značnou měrou ohrozit jeho vážnost u spoluobčanů, zejména poškodit jej v zaměstnání, narušit jeho rodinné vztahy nebo způsobit mu jinou vážnou újmu, bude potrestán odnětím svobody až na jeden rok.
(2) Odnětím svobody až na dvě léta nebo zákazem činnosti bude pachatel potrestán, spáchá-li čin uvedený v odstavci 1 tiskem, filmem, rozhlasem, televizí, veřejně přístupnou počítačovou sítí nebo jiným obdobně účinným způsobem.

Oproti původní úpravě (§ 206 zákona č. 140/1961 Sb., trestní zákon)[2] došlo jen k drobné změně, když do druhého odstavce přibyl „obdobně účinný způsob“. (Net)

Pravdivá pomluva = suchá voda.

iceT

Může se dotyčný cítit pomlouván,když charakterizuju jeho povahové vlastnosti,bez jeho přítomnosti třetí osobě?

cochee

Ano. Principem soudního sporu o pomluvě vždycky je to, že obviněný se snaží dokázat, že to co řekl, není pomluva, ale pravda (pak se pomluva mění na pravdivé tvrzení) a samozřejmě naopak žalující strana se snaží ukázat, že ona pomluva je lživá a že to tedy definitivně je pomluva.

bolak

beer: takže když se budu s někým bavit a on nahodí téma „Skladnice Marcela“ a já odvětím že smrdí jako boty na tělocvik a ona si bude stěžovat že ji pomlouvám, tak to vlastně není pravda, rozumím tomu správně, je to jen nezávazná konverzace..yes?

anonym

Ale ano, to pravda je, ale Marsella se na_ere, žes o ní roztroubil to, co měla vědět jen ona sama a nikdo jiný a pak začne peklo…

briketka10

Hhh…:-))