bolak

Může být osoba žalována z důvodu narušení soukromí v případě že pošle citlivý e-mail několika lidem najednou?

Může být osoba zažalována z důvodu narušení soukromí v případě že zašle citlivou informaci elektronickou poštou několika příjemcům zároveň?

Uvedu příklad: Lékař který léčí několik HIV pozitivních pacientů jim pošle e-mail, aby se dostavili na kontrolní vyšetření krve s tím že v předmětu zprávy uvede současně i to na co se léčí. Nic konkrétního v e-mailu nebude, žádná jména nezmíní, alu tuto zprávu pošle několika pacientům zároveň a tudíž v seznamu „Komu:“ můžou jednoliví příjemci vidět i emailové adresy dalších pacientů kteřé zprávu taktéž obdrželi, s tím že u některých se emailová adresa nachází ve tvaru JMENO_PRIJMENI@XXXX.CZ tudíž se vlastně autmaticky dozvědí i jejich jména. Může být v tomto případě lékař žalován za vyzrazení lékařského tajmeství nebo něco podobného?

Nejlepší odpověď
anonym

Narušení soukromí prostřednictvím mailu neexistuje. V rámci ochrany osobních dat
se považuje za citlivý údaj rodné číslo, od toho se vše odvíjí. A v případě, který uvádíš? Jak by se např. dokazovalo, že řetězový mail poslala právě určitá osoba? Žaloval by se „neznámý pachatel?“ A hlavně za co?
P.S. Je to čistě fiktivní příklad, ale HIV pozitivní pacienti nejsou registrovaní
pod jmény.

Další odpovědi
odpomass

Samozřejmě není důvod, aby citlivé informace posílal hromadným mailem, to už by si žalobu opravdu zasloužilo, minimálně za blbost. Takové informace se řeší zásadně osobně, případně telefonicky. Pokud se zveřejní jiné informace, jméno, telefonní číslo, adresa apod., které ale NEJSOU VEŘEJNĚ DOSTUPNÉ (na internetu atd.), tak se o žalobě dá uvažovat…
Jinak ve tvém příkladu – stejně by nenapsal do mailu, jestli jsou HIV pozitivní nebo negativní, takže by se samozřejmě ničeho nezákonného nedopustil, tim, že jim dal termín vyšetření. Ten příklad je uplná blbost, s prominutim ;)

waser

Ne nemuže .Protože emalová adresa se nedá stotožnit s určitou osobou.Horší by bylo kdyby v emalu bylo jmeno ,příjmení ,rodné číslo –tente příklad by byl již žalovatelný

briketka10

asi jo ..

anonym

Myslím, že nemůže být žalována. Z Tvého příkladu vyplývá, že lékař obeslal několik svých pacientů, aby se dostavili na vyšetření a jak je vidno, pacienti se museli navzájem znát, protože je lékař všechny pozval na určitý den a hodinu.

anonym

mohl použít skrytý a měl by klid

bolak

Dr.BAN: neznali se :) vyzval je aby se dostavili v neurčitém termínu: „někdy během příštího týdne“

A znovu opakuji, byl to jenom příklad, proto sem napsal do otázky „Uvedu příklad“, jde mi spíš o podstatu. A Dr.Axla tímto žádám, aby svými palci a nominacemi svým oblíbeným osobám nemátl ostatní uživatele. Pokud má pravdu Bohemica, má zároveň pravdu jak Dr.Ban tak i waser, kteří uvedli stejnou odpověď, nicméně ty jsi nijak neocenil, proto předpokládám že palec i nominace byly uděleny, jak bys řekl ty, ad auditorem.

bolak

waser: z emailový adresy máš jméno, mrkneš se na facebook a víš nejenom kde osoba bydlí ale i jak vypadá

Bohemica: Pokud by řetězový email poslal praktický lékař, tak by ho přece posílal ze svojí emailový adresy. A žaloval by se ten lékař, né neznámá osoba.

A vůbec, tohle byl jenom příklad, aby bylo jasné na co se ptám, zas do toho všichni tak nerejpejte :) Mohl posílat pacientům třeba pamflety týkající se nadcházející lékařské besedy na téma chronická bolest konečníku a jeden z těch obeslaných by zjistil, že jednoho z příjemců zná, protože je to jeho spolužák a někde by to roznesl, třeba anonymním telefonátem do práce, aby se sám neprozradil. Nebo by to naopak prohodil jentak jako mimochodem někde na nějakým školním setkání, a ty inkriminovaný osoby by se to dotklo, každopádně žaloba která mě zajímá je na toho lékaře který tohle všechno způsobil, tím že neuváženě rozeslal delikátní informace týkající se pacientů i jiným lidem.

waser

Za 1.–pokud vám to vadí tak používejte email bez vlastního jmena
2.–I když budete mít jméno tak toho praveho na facebooku nalez nemusíte například já nejsem na facebooku vubec