Může být město městem, i když nepřesáhlo 3000 obyvatel?

Bydlím ve městě, které má něco málo přes 2000 obyvatel, ale ve škole se učíme, že městem se stává jen to, které přesáhlo 3000 obyvatel. A také jsem našla město, které má pouhýchh devadesát obyvatel, takže jsem docela zmatená.

Nejlepší odpověď
Drap

Ano , může být městem třeba i s tisícem obyvatel. Tyto města získala status města již dříve, převážně ve středověku. Přitom jsou i obce, které mají 5000 obyvatel

Další odpovědi
annas

Ano. Je to tak. Nově může být název „město“ udělen za stanovených podmínek (například počet obyvatel alespoň 3000) předsedou Poslanecké sněmovny..

Město je zvláštní titul některých, zpravidla větších a významnějších obcí. Mnohá města mají tento titul nepřetržitě již z dob monarchie.

http://cs.wiki­pedia.org/wiki/O­bec

Třeba nejmenší město ČR Rabštejn nad Střelou je bývalé město v severní části okresu Plzeň-sever, dnes část města Manětín. V Rabštejně žije necelých 20 stálých obyvatel. Získal status města v roce 1337 a dnes je považován za nejmenší historické město v České republice. .

http://www.az­rodina.cz/3015-nejmensi-mesto-cr-rabstejn-nad-strelou

Ohrazené „městečko“ je zmiňováno již v roce 1269 a počátky jeho historie jsou spjaty se starobylým českým rodem Pluhů z Rabštejna – právě oni dali osadníkům v podhradí městská práva (1337). Ve 14. století bylo město po nějakou dobu v majetku panovníků, později se tu střídají různé šlechtické rody.

Do dnešní doby se zachovaly poměrně značné pozůstatky středověkého hradu – okrouhlá věž a části hradeb. Vzhledem ke své dominantní poloze jsou prakticky nepřehlédnutelné (hrad byl obýván asi do roku 1524).

http://www.jewish-route.eu/mesta/13_rab­stejn/rabstej­n.htm

zzzzz

Buď mají méně a je to z historického hlediska město. Nebo musí dosáhnou 3000 obyvatel. Pod 3000 obyvatel to může být městys.

Lamalam

Přebuz 87 obyvatel, Loučná pod Klínovcem 93 obyvatel, obě jsou města.

Tizh19

Ve škole se učíme, že buď musí mít určitý počet obyvatel nebo jsou města i s menším počtem obyvatel, která získala status města – za města je určil panovník třeba nějakou smlouvou…

ceburaska1

Ano může

anonym

Bydlel jsem v městečku, které mělo 2500 obyvatel, byl to městys.V r.1975 by­lo povýšeno na město.Jako obyvatelé jsme byli naštvaní, protože se nám zvedla jak daň domovní, tak daň ze psa.
Národní výbor ale operoval tím, že jako město dostávají větší dotace na různé akce než když jsme byly jako městys.

Nuk nuk

Ano. na našem území je většina měst městy, protože jim ve středověku byla přiznána tkzv. městská práva. Už tehdy tedy nezáleželo ani tak na počtu obyvatel, jako na přízni králů a knížat a na tom, kolik těchto práv obec získala. Později se označení „město“ získávalo i podle jiných kritérii.
Počet obyvatel se navíc od té doby měnil a ne vždy se zvyšoval. Někde to bylo naopak.
Nejmenším městem v ČR je Přebuz, která má jen 75 obyvatel.