Drap

Může být dvojbarevný strom ?

Dnes jsem náhodou viděl několik červených buků. roztroušených na kraji lesa. Neni to sice až tak nezvyklé, i když , alespoň u nás rostou velmi málo. Překvapil mně však jeden, který vyrůstal z jednoho kmene, kousek /cca 50 cm/ nad zemáí se rozděloval na několik částí. CCa polovina koruny byla červená a druhá normálně zelená. Jak k tomu může dojít ? Jsou to přece dva rozdílné druhy, i když velmi příbuzné ?
Doplňuji:
Něco podobného jak ukázala v odkazu hanulka 11 , u tohoto převládala ta červená a byl podstatně více vzrostlý. Nejedná se o přebarvování listů.
Zajímaqlo by mně, co se tam děje a jak je to možné. S ničím podobným jsem se nikdy nesetkal.

Nejlepší odpověď
hanulka11

Třeba něco takového jsi myslel?
http://photo.u­loziste.com/?fot­ka=906277b814c5d87f­.jpg&d=x3fdfac­ceb92e9a1&size=3

Další odpovědi
venkovan

především neobvyklé jsou červenolistí buky na okraji lesa. Pokud to není les jako obora, okraj zámecké zahrady apod., tak tam prakticky nemá co dělat. Červenolisté kultivary buků se mohou rozmnožovat ze semen a nebo roubováním na normální lesní buk. Pokud je to tak nějak jako ukazuje hanulka, může (ale nemusí) to být červenolistý javor, který byl naroubován na normální. Ale podnož nebyla včas odstraněna a přerostla méně vzrůstnou kultivar červenolistéo javoru. něco podobného by mohlo být i na těch bucích – někdo si hrál – zkoušel roubovat a potom když toho měl moc, vysázel je na kraj lesa.
Je to jen odhad – lepší bude napsat na příslušnou Agenturu ochrany přírod a krajiny, aby tam někdo dojel odívat.

Tom20

Podle mě nějaká genetická neobvyklost…
Jinak zajímavá otázka.

beer

Znám i jabloně, napůl s červenými plody, druhá půlka má plody žluté. Navíc jsou i květy odlišné, stejně jako doba kvetení.
Jsou to staromy roubované, jedna část je odrůda jiná, než část druhá.
Pro bližší posouzení by byla potřeba fotografie k vyloučení poruchy, nákazy atd., což může být další možností.

Lukasy

To už je u vás podzim? :D
Normalně je většina stromu se zelenyma listama a na podzim maji všelijake barvy i na jednom stromu.

Drap

U ovocných stromů je to běžné, na jedné podnoži může být třeba pět druhů. Ale o roubování buků jsem nikdy neslyšel. Spíše bych se přikláněl k nějaké genetické poruše, ale jak k ní může dojít, takhle běžně v přírodě mi neni jasné.