Jan Sníh

Může být člověk OSVČ a zároveň zaměstnancem jiné firmy?

Dobrý den,
už se na tohle chci zeptat dlouhou dobu, ale nenašel jsem odvahu se na to zeptat ve škole nebo rodičů.

Chtěl bych vědět, zdali může člověk založit nějakou společnost a být jejím ředitelem(maji­telem) a zároveň pracovat jako řadový zaměstnanec například v bance nebo jako ajťák v nějaké softwarové společnosti. Není na to nějaké omezení, že bych jenom mohl být buďto OSVČ (osoba samostatně výdělečně činná) nebo prostě zaměstnanec nějaké firmy, ale ne obojí?

V případě, že bych si nějak spletl ty pojmy, se předem omlouvám a děkuji za vysvětlení.

Nejlepší odpověď
ivzez

Je to možné.

Člověk, který by chtěl takto podnikat, by si před zahájením podnikání musel
v rejstříku najít, v jakých oborech/oblastech působí jeho zaměstnavatel. V případě shodné oblasti by před zahájením podnikání potřeboval zaměstnavatelův písemný souhlas. V případě různých oblastí by zaměstnavatele ani nemusel informovat.

Pozor, nevztahuje se pracovní pozici nebo pracovní náplň,
ale na oblast působnosti zaměstnavatele.

Pokud by podnikatel chtěl nastoupit do zaměstnání, musel by v případě shodné oblasti působení získat (odeálně ještě před nástupem) souhlas zaměstnavatele,
k němuž chce nastoupit.

Další odpovědi
Hans51

Ano, tento souběh možný je, pokud to však nevyloučí pracovní smlouva např. z důvodu možné konkurence – stejný obor podnikání apod.

led

Ano, pokiaľ nepodniká v rovnakom odbore ako zamestnávateľ → nekalá konkurencia.
Prirodzene pokiaľ je v pracovnej zmluve uvedený zákaz podnikania, prípadne špecifikácia „zakázaných“ podnikateľských prác nemôžte v týchto „zakázaných“ činnostiach podnikať. Nechajte si to zakotviť v zmluve, aby nemohlo dôjsť k nežiaducím rozporom.

Drap

Ano, může to tak být. Neni žádné omezení. Spousta lidí má zaměstnání a při tom podniká