dgfdgf

Může být něco pravdivého na pověstech o Heráklovi (znáte ho spíš jako Herkula)?

Hodně bájnejch postav, třeba král Midas nebo Giges, opravdu žilo.

Může bejt něco pravdy na pověstech o Heráklovy (znáte ho spíš jako Herkulese)? Neznáte nějakej článek o něm? Žil vůbec?

Nejlepší odpověď
annas

Jde o postavu z mytologie, tedy o mýtus, tj." bájeslovné, pohádkové vyprávění o vzniku světa, o bozích, o přírodních jevech, hrdinech ap.". SSJC
Na rozdíl od pověsti, jak jste uvedl v otázce – v pověsti je něco pravdivé – např. místo, čas, postava, událost. atd.

Herkula zplodil bůh… Mohl být předobrazem někoho nebo zpodobňoval nějakého siláka, ale jde o mýtus, takže jako Herkules či Héraklés je vymyšlená postava v antice.

" Héraklés je nejstarším a nejslavnějším z bájných hrdinů antického Řecka. Je zosobněním obrovské fyzické síly a odvahy. Jeho jméno vzniklo spojením slov Héra a kleos (v překladu sláva) a znamená tedy „Héřina sláva atd.“

http://www.pos­tavy.cz/svet/rec­ka-mytologie/

„Héraklés , latinsky Heracles, Hercules) byl v řecké mytologii syn Diův a Alkménin. Byl obdařen nadlidskou silou, odvahou i důvtipem a byl vzorem pro hrdinu a muže. atd. “

https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/H%C3%A9rakl%C3%A9s

Další odpovědi
gecco

Lidé, kteří jsou ´předobrazy´ všech bájných postav, kdysi žili…
A byli něčí výjimeční…
___
Ale ani Midas neuměl dotykem ruky proměnit ´cokoli´ na zlato – a za to dám ruku svou…
😉