Avatar uživatele
Rokio

Může ateista věřit v posmrtný život?

Moje domněnka je, že ateista nevěří v žádné náboženství.

Může ale ateista věřit v posmrtný život?

Zajímavá 1Pro koho je otázka zajímavá? annas před 2621 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
annas

Ateista je člověk bez boha, nevěřící v boha, pro podle něho bůh neexistuje. Zpravidla může být i agnostik, že existence boha se nedá prokázat. To je „silný“ ateista. Slabý ateista" pouze nevěří.

Je tedy rozdíl mezi tím, zda nevěří, že existence boha je pravdivá, nebo věřit je nesprávné.

Z toho vyplývá, že ateista nevěří ani v posmrtný život. Vychází z toho, že smrtí život končí.

Ale zda někdy některý ateista pochybuje, že třeba přehodnocuje svůj názor, je jiná skutečnost, ale tak se nedá nazva „čistým“ ateistou. Možná věří v pravidovost jiných memů.

Upravil/a: annas

0 Nominace Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
Drap

Otázka je nesmyslná.Pokud věří v posmrtný život, nemůže být ateista.

0 Nominace Nahlásit


Avatar uživatele
Anemone

Ateista nevěří v boha a hlavně tomu, že po smrti bude žít někde v nebi. Ale proč by nemohl věřit v převtělování? Může věřit, že až zemře, jeho duše se narodí v novém dítěti.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
Pruzkumnik

Až zemřu, nechám se zpopelnit a rozptýlit na loučce kde mě vánek roznese po okolí až do tvejch plic kde se stanu tvojí součástí, to je můj ateistický posmrtný život :D

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
Gestas

Spousta českých „ateistů“ věří v "něco nad námi!.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
hapiky

Každý člověk i ateista může věřit či nevěřit čemu chce, ale někteří ateisté v Boha nevěří, ale posmrtný život by si přál ale bez Boha, což je absurdní.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
ivzez

Chybně formulovaná otázka!
Nikdo nevěří v žádné náboženství.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
nudaje

Já věřím, že v boha věří svým způsobem každý. Někdo více a někdo zas méně. Věřím tomu že se člověk skládá ze dvou částí. Hmotné a nehmotné. Sám sem byl něco jako v komatu. Moje mysl nikdy nebyla čistější a svobodnější. Tam sem prožíval ty nejhezčí okamžiky klidu a míru na které vzpomínám do dnes. Dost to změnilo moje uvažování a pohled na svět k lepšímu. Takže podle mě je posmrtný život jen obraz toho jak člověk žil.

Upravil/a: nudaje

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
klumprt

Není to vyloučeno, ale mnoho takových ateistů asi nebude. Ateismus znamená v podstatě bezbožnost. Názor, že bůh není, vede k dalším představám o tom, jak se věci mají. Myslím, že většina ateistů jsou naturalisté nebo materialisté (možno i oboje najednou).
Většina ateistů věří v pravdivost evoluční teorie. Posmrtný život (nesmrtelnost duše) bez boha by neměl žádný smysl. Vývoj nesmrtelné duše by nepředstavoval žádnou evoluční výhodu, zejména pokud zásahy zemřelých ve fyzickém světě (strašení) jsou přinejmenším dosti sporadické. Bez boha se taky těžko zdůvodní antropocentrismus, takže by bylo na místě se ptát, proč mají nesmrtelnou duši jen lidé, nebo mají-li ji všechna zvířata. Mají-li ji myši, žížaly, medúzy a bakterie?
Filozofická konstrukce ateisty věřícího v posmrtný život mi připadá natolik bizarní (sám jsem ještě nikoho takového nepotkal), že je vlastně zbytečné o ní vážně uvažovat.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
dubraro

Může. K domněnce o oddělitelnosti duše od těla a schopnosti její samostatné existence není potřeba Boha.

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce
Avatar uživatele
Roman71

Každý člověk, který nezná pravdu, je ochoten věřit čemukoliv.

„Důvěřuj, ale prověřuj.“ ..a dodávám: „..abys nenaletěl!“

před 2615 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
mosoj

Nech to na něm.

před 2621 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
Drap

Gestas: Pokud věří v něco neprakazatelného a vědecky neověřitelného, tak to nejsou ateisté, ale mají třeba nějakou svou vlastní víru. Ateista nemusí vyznávat žádného Boha.

před 2621 dny Odpovědět Nahlásit
Nový příspěvek