janah

Musíme souhlasit všichni?

Bydlíme v bytovce, kde je pět bytů. Tři byty jsou odprodány do os. vlastnictví, dva jsou stále původního majitele, to jest podnikové. Nemáme utvořené sdružení spoluvlastníků­.Pořád platíme zálohy na vodu podniku a vždy jednou ročně dostaneme vyúčtování. Odečet se ale dělá pouze na přívodu do bytovky a rozpočítává se to podle počtu osob v domácnosti. My, kteří máme byty odkoupené ale chceme odečty podle vodoměrů v bytech. Podnik nesouhlasí. Je možné to řešit přímo s „vodákama“ a v podnikových bytech ať si to dělá podnik jak chce, nebo musíme souhlasit všichni? Také by byla nutná výměna bytových vodoměrů, ty co tu jsou už neodpovídají normám. Kdo hradí tuto výměnu?

Nejlepší odpověď
standa

  1. Aniž byste to nejspíš tušili, tak ve vašem případě Společenství vlastníků jednotek (SVJ) vzniklo ´automaticky´ (§ 9/3 zákona o vlastnictví bytů)
  2. Takže doporučuji, abyste v tuto chvíli věnovali úsilí dotažení agendy spojené se vznikem SVJ…, s nezbytnými právnickými finesami poradí jakýkoli notář, kterého stejně budete potřebovat.
  3. Až budete mít SVJ ´papírově´ založené, tak pak to bude relativně jednoduché, protože členy SVJ budete jednak Vy vlastníci těch třech bytů a pak také „podnik“, jako vlastník zbývajících dvou bytů.
  4. A protože budete (Vy vlastníci třech bytů) disponovat 3/5 hlasů (za předpokladu, že jsou všechny byty stejně velké), tak si budete moci rozhodovat téměř samostatně o všem co uznáte za potřebné a „podnik“ vaše rozhodnutí bude muset respektovat…

§ 9/3
SVJ vzniká v domě s nejméně pěti jednotkami, z nichž alespoň tři jsou ve vlastnictví tří různých vlastníků, a to dnem doručení listiny(…)do katastru nemovitostí(…), poslednímu z těchto vlastníků.(…)

Další odpovědi
Miroslavst

Jen krátce: vodáky by stejně zajímal stav vodoměru na patě domu-tedy u hlavního uzávěru. co se děje za ním, je vaše věc a vaše dohoda s ostatními.